به گزارش پارس نیوز، 

«شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین با اشاره غیرمستقیم به رفتار یکجانبه آمریکا در نظام بین‌الملل به کشورهای خارجی نسبت به تحمیل سیاست‌هایشان بر پکن هشدار داد.

رئیس جمهور چین با بیان این که کشورش بدنبال دستیابی به هژمونی در نظام بین‌الملل نیست، گفته است چین با هرگونه اقدام یک‌جانبه از سوی دیگر کشورها مخالف است و ترجیح می‌دهد همکاری خود را گسترش دهد، هرچند اجازه تحمیل سیاست دیگر کشورها را نیز بر پکن نخواهد داد.

شی جین پینگ که در چهلمین سالگرد اصلاحات چین سخنرانی می‌کرد، افزود: هیچکس در موقعیتی نیست که به مردم چین بگوید چکار انجام دهند یا ندهند، بلکه مردم چین خود بهتر می‌دانند چگونه مسائل خود را ساماندهی و به سمت بهتر شدن اصلاح کنند.

رئیس جمهور چین این را نیز گفت که توسعه چین به منزله تهدید علیه هیچ کشوری نیست و برنامه توسعه با سرعت و قدرت بیشتری طی سال‌های آتی ادامه خواهد داشت.

به نظر می‌رسد سخنان هشدارآمیز رئیس جمهور چین که در آن گفته شده به دیگر کشورها اجازه تحمیل سیاست‌هایشان بر پکن را نخواهد داد، اشاره به اختلافات تجاری میان پکن و واشنگتن باشد که از زمان روی کار آمدن ترامپ تشدید شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از رهبران چین می‌خواهد که از حجم صادرات کالا به آمریکا بکاهند و در این راستا تعرفه‌های تجاری بی‌سابقه‌ای را علیه کالاهای چینی وارداتی در آمریکا وضع کرده است. موضوعی که با واکنش متقابل چین روبرو شده و در رسانه‌ها از آن تحت عنوان جنگ تجاری نام می‌برند.