به گزارش پارس نیوز، 

«مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه تلاش کرد اختلافات بین «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و کنگره را درباره جنگ یمن به سرکردگی سعودی ها کم اهمیت نشان دهد.

سنا در مصوبه جدید خود خواستار پایان حمایت آمریکا از جنگ یمن شده است. 

پمپئو در اظهاراتی با حضور «جیمز متیس» وزیر دفاع و همتایان کانادایی شان در وزارت امورخارجه آمریکا گفت: ما همواره احترام زیادی برای تصمیمات هردو مجلس آمریکا قائل هستیم. ما پیوسته با اعضای کنگره در تماس هستیم تا درک کاملی از نگرانی های آنها داشته باشیم و تلاش می کنیم که به بهترین سیاست به نفع آمریکا و امنیت آن دست یابیم. 

اما به نوشته رسانه های آمریکایی (هیل) مصوبه ای که سنا روز پنجشنبه تصویب کرد، «ضربه ای مهلک» به رئیس جمهوری آمریکا به ویژه در بحبوحه تنش ها بر سر قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی مقیم آمریکا بوده است.

به موجب این مصوبه، رئیس جمهوری آمریکا باید نیروهایش در یمن را ظرف 30 روز خارج کند مگر این که موضوع جنگ با القاعده در میان باشد. 

دولت آمریکا ماه گذشته در اقدامی ناکام تلاش کرد با ماموریت دادن به پمپئو و متیس برای توجیه سناتورها و وادار کردن آنها به توقف چنین اقدامی مانع تصویب مصوبه جلوگیری از حمایت آمریکا از جنگ یمن شود.

ترامپ که درمخمصه اتهامات ولیعهد عربستان درباره قتل خاشقچی گرفتار شده است اوایل هفته گذشته گفت که با وجود گزارش مقامات اطلاعاتی در کنار دولت عربستان باقی می ماند.

در مصوبه دیگری که سنای آمریکا روز پنجشنبه تصویب کرد به نام ولیعهد عربستان به عنوان مسئول قتل خاشقچی اشاره است. 

پمپئو در دفاع از ترامپ گفت موضع رئیس جمهور درباره اهمیت پاسخگو دانستن افراد دخیل در قتل خاشقچی بسیار صریح و روشن بوده است. وی بالافاصله موضع بحث را به ایران تغییر داد؛ تاکتیکی که تارنمای هیل اذعان کرده که رئیس جمهوری آمریکا نیز بکار می بندد.

** اختلافات بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی و تهدید تعطیلی دولت

«چاک شومر» رهبراقلیت سنای آمریکا روز جمعه درباره احتمال تعطیلی دولت گفت امیدوار است ترامپ تهدید درباره تعطیلی دولت فدرال بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک را عملی نکند. 

اظهارات شومر در یک کنفرانس خبری و دو روز بعد از دیدار ترامپ با «نانسی پلوسی» رئیس آینده مجلس نمایندگان آمریکا در اتاق بیضی شکل کاخ سفید مطرح شد. ترامپ در دیدار با پلوسی و «چاک شومر» از دیگر رهبران دمکرات، این حزب را برای حمایت مالی از ساخت دیوار تحت فشار قرار داد و تهدید کرد که اگر نتواند موافقت آنها را جلب کند دولت را تعطیل خواهد کرد.

کنگره و ترامپ تا 21 دسامبر (30 آذر) فرصت دارند تا به توافقی درباره طرح بودجه ساخت دیوار دست یابند تا مانع از تعطیلی دولت شوند. 

سناتورهای دمکرات تمایلی به حمایت از بودجه ساخت این دیوار ندارند. شومر روز جمعه تهدید ترامپ به تعطیلی دولت را «مایه تاسف» خواند و گفت این اتفاق خیلی بدی خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا هفته پیش گفت از تعطیلی دولت بر سر 5 میلیارددلاری که برای ساخت دیوار در مرز جنوبی آمریکا مطالبه کرده به خود می بالد اما بعد لحن ملایم تری بکار بست و در توئیتی خطاب به دمکرات ها نوشت «بیایید دولت را تعطیل نکنیم. کاری را انجام دهید که به نفع مردم آمریکا است.»

رهبران دمکرات کنگره از جمله نانسی پلوسی و چاک شومر در جلسه چالشی خود با ترامپ در کاخ سفید بیشتر از 1.6 میلیارد دلار را قبول نکردند. این مبلغی است که در طرح دو حزبی سنا در نظر گرفته شده است. این پول صرف ساخت دیوار نمی شود بلکه به بهبود وضعیت سیم خاردارها و دیگر ابزارهای امنیت مرزی اختصاص می یابد. دمکرات ها همچنین حفظ سطح کنونی یعنی 1.3 میلیارد دلار را پیشنهاد داده اند.

در صورتی که توافقی حاصل نشود، بخش هایی از دولت فدرال از جمله دپارتمان های امنیت داخلی، حمل و نقل، کشاورزی، دادگستری و بانک های ملی در نیمه شب 21 دسامبر (30 آذر) تعطیل می شود.

**مولر همچنان علاقه مند به مصاحبه با ترامپ است

اختلافات بین کنگره و ترامپ یک جنبه از چالشی است که رئیس جمهوری آمریکا در کشورش با آن مواجه است و جنبه دیگر آن را تداوم فشارهای ناشی از تحقیقات مسئول ویژه تحقیقات دخالت احتمالی مسکو در انتخابات سال 2016 آمریکا تشکیل می دهد. 

«رابرت مولر» مسئول این تحقیقات، ظاهرا همچنان علاقه مند به مصاحبه با شخص ترامپ است. این نکته را دو تن از منابع آگاه از این مساله به شبکه خبری سی ان گفته اند. 

آنها می گویند موضع مولر در یک سال و نیم گذشته درباره مصاحبه با رئیس جمهور تغییری نکرده است. این درحالیست که ترامپ و وکلایش همچنان مخالف هر گونه مصاحبه ای هستند. تیم حقوقی ترامپ مذاکرات با مولر را در هفته های پس از پاسخ مکتوب ترامپ به سوالات وی از سر گرفته اند. 

گفته می شودد مولر علاقه مند است دیدگاه های ترامپ را درباره اقدامات مربوط به مانع تراشی در روند قضایی جویا شود. دو طرف توافق کردند موضوع مصاحبه را با توجه به پاسخ های مکتوب رئیس جمهور متوقف کنند . این اولین گام در مذاکرات یک سال گذشته بین تیم حقوقی ترامپ و تیم مولر بوده است و وکلای ترامپ امیدوار بودند که پاسخ های ترامپ مولر را به توقف تحقیقاتش نزدیک تر کند. 

یکی از منابع مذکور به شبکه خبری سی ان ان گفته است که نشانه ای دال برای احضاریه مولر برای ترامپ وجود ندارد. «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ روز جمعه بار دیگر با مصاحبه مولر با رئیس جمهور مخالفت و تاکید کرد که به تحقیقات مولر اطمینان ندارد. 

دفتر مولر روز جمعه هزینه های تحقیقات دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا برای وزارت دادگستری آمریکا را بیش از 25 میلیون دلار اعلام کرد. ترامپ تاکنون بارها از این تحقیقات انتقاد کرده است و از عنوان «شکار ساحره» برای بی نتیجه بودن آن استفاده کرده است. وی مولر را به هدر دادن بیش از 40 میلیون دلار برای اثبات این که «تبانی در کار نبوده» متهم کرده است.