به گزارش پارس نیوز، 

باشگاه مطبوعات ملی آمریکا در واشنگتن، جایزه مطبوعات آزاد را به جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف عربستانی، که از روزنامه‌نگاران واشنگتن‌پست بود اختصاص داد.

این جایزه به فرد رایان ناشر و مدیرمسئول واشنگتن پست تحویل داده شد. رایان گفت جمال خاشقجی جان خود را فدا کرد تا حقیقت اوضاع کشورش را به گوش جهانیان برساند.

او افزود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدعی است به دفاع از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، از منافع آمریکا حمایت می‌کند، اما وی با این کار در واقع به این منافع لطمه می‌زند. ترامپ به سبب معامله‌هایی که احتمالا انجام شده است از ما می‌خواهد این مسئله (قتل خاشقجی) را نادیده بگیریم. رئیس جمهور گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را نادیده گرفت و می‌خواهد به تعامل عادی با سعودی‌ها ادامه دهد گویا این اقدام تروریستی که با نظارت دولت (عربستان) اتفاق افتاده است اصلا اتفاق نیفتاده است.

مدیرمسئول واشنگتن پست اضافه کرد: این که رئیس جمهور حمله به آزادی مطبوعات را نادیده می‌گیرد در واقع خیانت به منافع کشور است نه دفاع از این منافع. اگر کسانی که مرتکب اقدامات تروریستی علیه روزنامه‌نگاران می‌شوند بتوانند از مجازات فرار کنند، جنایات علیه روزنامه‌نگاران افزایش خواهد یافت. اگر بن سلمان تاوان قتل جمال خاشقجی را نپردازد، همه روزنامه‌نگاران جهان در خطر خواهند بود. با وجود آن که ترامپ نتوانسته است از ارزش‌های آمریکا دفاع کند، کنگره می‌تواند این کار را انجام دهد و خواستار روشن شدن ابهامات این ماجرا شود و تحقیقات کافی و مستقلی انجام دهد حال نتیجه هر چه می‌خواهد باشد. کنگره همچنین می‌تواند رژیمی را که عامل قتل خاشقجی است، مجازات کند.