به گزارش پارس نیوز، 

در گزارش این شبکه خبری آمده است: نظر کارشناس فرانسوی، نبردهای الحدیده در حالی تشدید شده است که عربستان در پی ماجرای خاشقجی از نظر دیپلماتیک ضعیف شده و آمریکا برای اولین بار سعودی ها را تحت فشار قرار داده است. 

ماجرای قتل خاشقچی بطور فزاینده ای مقامات عربستان را گرفتار کرده است و در این راستا، برای اولین بار شاهد موضع گیری جدی واشنگتن بودیم. این ماجرا عربستان سعودی را در بن بست قرار داد و این کشور را از نظر دیپلماتیکی تضعیف کرد.

جالب است که آمریکایی ها چندی پیش برای پایان دادن به جنگ خونین یمن ضرب الاجل تعیین کردند و این موضوع بدون شک یکی از نتایج قتل مرموز خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول است. با تشدید نبردها و پیچیده تر شدن ماجرای قتل خاشقچی، این سختگیری ها ادامه خواهد یافت. دیپلمات های آمریکایی از محمد بن سلمان که مسئول اصلی این جنگ قلمداد می شود خواستار برقراری هر چه سریع تر آتش بس در یمن شدند. 

وزیر امور خارجه انگلیس نیز در عربستان سعودی با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو خواهد کرد. 

دیپلماسی غرب به طور جدی برای متوقف کردن جنگ یمن وارد عمل شده است چرا که عربستان به شدت درگیر ماجرای خاشقچی است.

این در حالی است که ما در میدان نبرد شاهد فاجعه از گلوله باران توپخانه گرفته تا بمباران های بی وقفه هستیم و غیرنظامیان همچنان تاوان سنگینی در جنگ یمن می پردازند، جنگی که به رغم فشارها فزاینده پایان نمی گیرد. به هر حال باید توجه داشته که پیش از این تحت فشار قرار دادن ریاض متداول نبوده است.

از سوی دیگر، کشورهای اروپایی نیز فشارهای خود را به عربستان سعودی افزایش داده اند. در تازه ترین واکنش ها، وزارت خارجه آلمان از ممنوعیت ورود هجده تبعه سعودی به کشورهای شنگن خبر داد.

خاشقچی 59 ساله، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نشریه واشنگتن پست، دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما هرگز از آن خارج نشد. 

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند. 

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند. 

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.