به گزارش پارس نیوز، 

این همایش روز یکشنبه در تالار 'صلح' دانشگاه 'النهرین' بغداد به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (ص) و هفته وحدت با حضور مسئولان و نمایندگان این نهادها و نیز آیت الله «سید مجتبی حسینی» نماینده ولی فقیه در عراق برگزار شد. 

دفتر نمایندگی ولی فقیه در عراق، سازمان جهانی تقریب بین مذاهب در عراق، دیوان اوقاف اهل سنت عراق، دار الافتاء اهل سنت عراق، جماعت علمای اهل سنت عراق، بخش رهنمودهای عقیدتی در الحشد الشعبی، دانشگاه المصطفی و دانشگاه بین المللی المصطفی الامین از جمله شرکت کنندگان در این همایش بودند.

این همایش به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت اسلامی و میلاد فرخنده پیامبر اسلام (ص) تحت عنوان «کنتم خیر امه اخرجت للناس» (بهترین امت بودید که برای انسانیت برگزیده شدید) و تقدیر از پیروزی های بزرگ نیروهای ارتش و الحشد الشعبی عراق در برکندن ریشه های فکر افراط گرایی در این کشور و تاکید بر جامعه مسالمت جو برگزار شد.

** ایجاد اتاق های فکر اسلامی ضروری است

آیت الله حسینی طی سخنانی در این نشست، بر ضرورت ایجاد اتاق های فکر اسلامی برای مقابله با توطئه های استکبار تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در عراق گفت که ضروری است که اتاق های فکر اسلامی برای مقابله با توطئه ها و فتنه هایی که استکبار و استعمار انگلیسی، آمریکا و همسو با آنها رژیم صهیونیستی برای نشر آن در بین جوامع اسلامی تلاش می کنند، ایجاد شود.

وی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر استکبار این گونه اتاق های فکر را برای نشر فتنه و توطئه انگیزی به منظور مقابله با بیداری اسلامی و روحیه مقاومتی که در بین مسلمانان ایجاد شده، به راه انداخته است.

به گفته وی، جهان اسلام نیز باید این گونه اتاق های فکر و پژوهش های عمیق و کاربردی را برای مقابله با این گونه توطئه ها و فتنه داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در عراق خاطرنشان ساخت که استکبار و استعمار با سلاح نرم مانند اینترنت و غیره می کوشد در دل ها و فکر جوانان ما نفوذ کرده و آنها را از ارزش های دینی دور کند.

وی خطر سلاح نرم استکبار و استعمار را به دلیل اینکه به آرامی در دل و فکر جوانان مسلمان نفوذ و آنها را منحرف می کند به مراتب خطرناکتر از کسی دانست که خود را در میان جمعی منفجر کرده و باعث شهادت تعدادی انسان بیگناه می شود.

آیت الله حسینی تاکید کرد: باید به همه افکار عمومی جهان بفهمانیم که بر خلاف آنچه استکبار برای آن تبلیغ می کند، اسلام دین ترور و خشونت نیست بلکه دین خیر و برکت، نه تنها برای مسلمانان بلکه غیر مسلمانان نیز، هست.

** تحریم ایران محکوم و مغایر با حقوق بشر است 

در بیانیه پایانی این همایش نیز که «سید جاسم الجزائری» یکی از فرماندهان گروه های مقاومت اسلامی عراق آن را قرائت کرد، بر ضرورت مقابله جدی و فراگیر با اندیشه های تکفیری و افراط گرایانه در جوامع اسلامی تاکید شد.

بیانیه همچنین بر احیای مجدد منش اسلام ناب محمدی (ص) در جوامع اسلامی، ارتباط و همفکری بیشتر بین علمای دین، آگاهی بخشی عمومی برای مقابله با بدعت گذاری ها در اسلام تاکید کرده است.

برخورد با جنگ نرم استکبار که می کوشد در جوامع اسلامی الحاد را انتشار بدهد و از روحیه اسلامی و دینی جوانان مسلمان بکاهد و تاکید بر تقویت روحیه وحدت و برادری در بین ملت های مسلمان از دیگر بندهای مهم این بیانیه بوده است.

بیانیه، فلسطین را نخستین مساله جهان اسلام دانسته و کشتار بیگناهان در فلسطین و یمن را محکوم کرد. 

نهادهای شرکت کننده در این همایش همچنین ضمن اعلام مخالفت با سیاست تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، سیاست محاصره اقتصادی ملت ها را محکوم کردند. 

در این بیانیه، تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، عین تروریسم و در تعارض با حقوق بشر و دموکراسی مورد ادعای کشورهای غربی دانسته شده است. 

** تشکیل دبیرخانه دائمی در نجف اشرف 

یکی از اعضای برگزار کننده این همایش به خبرنگار ایرنا گفت که هدف از این همایش روش های مقابله با تروریسم تکفیری و افراط گرایی و روش های مقابله دینی و رسانه ای با این اندیشه منحرف است. 

«شیخ سرمد التمیمی» از اعضای دارالافتاء اهل سنت عراق اضافه کرد که روش های فعال سازی رسانه ها برای برخورد و مقابله با اندیشه تکفیر و افراط گرایی در جوامع اسلامی و نقش علما و فضلا در مقابله با این اندیشه های منحرف از جمله مباحث مهم مطرح در این همایش بوده است.

به گفته وی، باتوجه به اینکه این اولین همایش از نوع خود در عراق بوده، مقرر شد که یک دبیرخانه دائمی برای این همایش در نجف اشرف دایر شده و همایش به صورت سالانه با حضور نمایندگان همه مذاهب اسلامی و اساتید دانشگاه های عراق برگزار شود.

وی اضافه کرد که بیش از 50 طرح پژوهشی به این همایش ارائه شده است که در سه محور اساسی شامل «اندیشه افراط گرایی»، «نقش رسانه در برخورد با افراط گرایی» و «صلح اجتماعی» تقسیم بندی و در همایش ارائه شدند.

وی خاطرنشان ساخت که این پژوهش ها در قالب یک کتابچه چاپ و در سطح فرهیختگان و دانشگاه ها توزیع و پنج پژوهش برتر این همایش نیز در رسانه ها منتشر خواهند شد.