به گزارش پارس نیوز، 

حدود دو هزار و 550 شهروند آمریکایی در سال 2017 درخواست پناهندگی کرده اند که این تعداد بیش از شش برابر رقم سال قبل از آن و بالاترین آمار از زمانی است که اداره شهروندی و مهاجرت کانادا آمارگیری در این زمینه را در سال 1994 آغاز کرد. 

براساس آمار ارائه شده، شهروندان آمریکایی پس از مهاجران هائیتی و نیجریه، سومین گروه از پناهجویانی را تشکیل می دهند که در سال گذشته بیش از مهاجران سایر کشورها خواستار پناهجویی در کانادا شدند.

یک وکیل متخصص امر مهاجرت در مونترال گفت که اکثر افرادی که در کانادا درخواست پناهندگی داده اند، شهروندان آمریکایی هستند که در ایالات متحده متولد شده اند، اما با والدین غیر آمریکایی شان از مرز این کشور عبور کرده اند. 

گزارش ها حاکی است که کانادا شاهد افزایش موج پناهجویان از آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بوده است و اکثر این افراد، سیاست های ترامپ و لفاظی های وی در زمینه مهاجرت را دلیل اصلی فرار خود عنوان کرده اند.

پیشتر در سال جاری، ترامپ اجرای وضعیت حفاظت موقت برای بیش از 300 هزار مهاجر از کشورهای هائیتی، السالوادور، هندوراس و سودان را متوقف کرد؛ اما یک قاضی فدرال آمریکایی مانع از اجرای این حکم شد. 

ترامپ همچنین ماه گذشته گفت که قصد دارد با صدور فرمانی، متولدین آمریکا را از حق شهروندی محروم کند، وعده ای که جمهوریخواهان را دچار اختلاف کرد و واکنش های کارشناسان حقوقی را در برداشت، افرادی که معتقدند این اقدام مغایر با قانون اساسی است. 

در این میان، دولت لیبرال کانادا که در زمینه مقوله مهاجرت تحت فشار سیاسی مضاعفی است، مقام هایی را روانه هائیتی و نیجریه کرده است تا افرادی را قصد مهاجرت به کانادا دارند، به ماندن در کشورهایشان متقاعد کند. 

آژانس مرزی کانادا امیدوار است که اخراج افرادی را که با درخواست پناهندگی شان در این کشور موافقت نشده است، به میزان 35 درصد افزایش دهد. 

همچنین سیاست های ترامپ نه تنها شهروندان آمریکایی را از ایالات متحده فراری داده بلکه وی از زمان روی کار آمدن در آمریکا، سیاست های سخت گیرانه ای را در مورد مهاجران و مقوله مهاجرت به اجرا گذاشته است.

ترامپ به دفعات از سخنان نفرت آمیز برای زیر سئوال بردن موضوع مهاجرت استفاده کرده و گفته است که مهاجران سبب می شوند آمریکا فرهنگ خود را از دست دهد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرده است که قوانین مهاجرتی هیچ کشوری، بدتر از قوانین مهاجرتی ایالات متحده نیست.