به گزارش پارس نیوز، 

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو امروز دوشنبه با شرکت در نشست «انجمن آتلانتیک آلمان» در برلین گفت: ناتو قصدی برای مستقر کردن موشک‌ های هسته‌ ای جدید در اروپا ندارد؛ اما در جایگاه یک ائتلاف به امنیت تمامی متحدانمان متعهد هستیم.

دبیرکل ناتو در این باره گفت: نباید اجازه داد تا معاهده‌ های مربوط به کنترل تسلیحات به راحتی نقض شوند؛ زیرا این امر اعتماد به معاهده‌ های منع اشاعه را تضعیف می‌ کند.

وی در ادامه افزود: از روسیه می‌خواهیم تبعیت از این پیمان ها (INF؛ پیمان موشک های هسته ای میان بُرد) را ادامه داده و به گفتگوهای سازنده با آمریکا در این خصوص بازگردد.

این در حالیست که چندی پیش رئیس‌جمهوری آمریکا در شهر «الکو» Elko ایالت «نوادا» این کشور، روسیه را به نقض پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» متهم و اعلام کرد واشنگتن از این پیمان خارج خواهد شد.

«دونالد ترامپ» در حالی روسیه را به نقض این پیمان متهم کرد که هیچگونه مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرد. ترامپ همچنین تاکید کرد آمریکا تسلیحات هسته ای اش را توسعه خواهد داد مگر اینکه روسیه و چین توسعه تسلیحات هسته ای شان را متوقف کنند.

اعلام خروج آمریکا از پیمان مذکور در حالی است که روسیه تا پیش از این بطور مکرر تصریح کرده بود تا زمانی که آمریکا به این پیمان پایبند باشد، مسکو نیز مفاد آن را به طور دقیق رعایت خواهد کرد.

آمریکا و روسیه در ژوئن ۱۹۸۷ در واشنگتن پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» را امضا کردند. این پیمان از ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد. این پیمان، واشنگتن و مسکو را از استقرار موشک های بالستیک و کروز در اروپا منع می‌کند. هدف از این پیمان از میان‌بردن موشک‌های هسته‌ای کروز و سکوهای پرتاب آن‌ها، با برد ۵۰۰ تا ۱۰۰، و ۱۰۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر بود.

گفتنی است که تاکنون دولت ترامپ از بسیاری از توافقات دوجانبه، چندجانبه و بین المللی خارج شده است.