به گزارش پارس نیوز، 

«جاستین ترودو» نخست‌ وزیر کانادا امروز دوشنبه در اظهارتی تأئید کرد که نهادهای اطلاعاتی این کشور فایل صوتی مرتبط با قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول را در اختیار دارند.

نخست‌ وزیر کانادا البته در ادامه سخنان خود گفت که شخصاً به فایل های مذکور گوش نکرده است.

«جاستین ترودو» در این خصوص گفت: نهادهای اطلاعاتی کانادا درباره این موضوع با سرویس اطلاعاتی ترکیه همکاری نزدیکی داشته اند. اوتاوا از آنچه ترکیه در اختیار این کشور گذاشته است، کاملاً مطلع است و من ۲ هفته پیش با اردوغان در این زمینه گفتگویی داشتم. من از او به دلیل پاسخگویی قوی در زمینه موضوع خاشقجی قدردانی می‌ کنم.

این در حالیست که «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه ساعاتی پیش اعلام کرد که تا آنجا که مطلع است، فرانسه فایل صوتی که به قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی مربوط است را در اختیار ندارد.

این اظهارات مغایر با گفته‌های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است که در مصاحبه روز شنبه خود از به‌اشتراک گذاشتن این اسناد با آلمان، انگلیس و آمریکا خبر داده بود.

خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی در تاریخ دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و از آن زمان ناپدید شد. ریاض در ابتدا مدعی بود که خاشقجی همان روز از کنسولگری خارج شده اما به دنبال فشار افکار عمومی و پوشش گسترده اخبار مربوط به این روزنامه نگار در رسانه ها، پس از دو هفته به قتل وی اعتراف کرد.

اردوغان در یک ماه گذشته به صورت مرتب در مورد قتل این روزنامه نگار و لزوم مشخص شدن دستور دهندگان و عاملان این قتل تاکید کرده است.