به گزارش پارس نیوز، 

بلومبرگ در مطلبی نوشت: با آغاز دور جدید تحریم‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران، اروپا تلاش‌ خود را برای حفظ توافق هسته‌ای ایران (برجام) و همچنین حفظ روابط اقتصادی با این کشور بیشتر کرده است.

ماژا کاسیانسیچ، سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (جمعه) اعلام کرد: تلاش ها برای حفظ توافق هسته ای ایران و روابط تجاری و اقتصادی با این کشور در هفته های اخیر بیشتر شده است؛ به خصوص تلاش‌های مربوط به ایجاد یک ابزار مالی ویژه.

وی در گفتگو با خبرنگاران در بروکسل اعلام کرد: یکی از مهمترین تدابیر از سوی ما وضعیت انسداد بود که در ماه اوت به روزرسانی شده است. این یکی از اقداماتی بوده است که انجام شد، اما این یکی از اقداماتی است که از سوی شرکت ها انجام شد زیرا از نظر ما تجارت با ایران همچنان اقدامی قانونی است. با وجود وضعیت انسداد، شبکه پرداخت مالی که وام دهندگان جهانی را به هم متصل می کند، در حال قطع ارتباط خود با تعدادی از بانک‌های ایرانی است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا روز گذشته در حساب توییتر خود نوشت: این اقدام شامل بانک مرکزی ایران هم می شود.

این درحالی است که اتحادیه اروپا پیشتر هشدار داده بود که قطع دسترسی بانک‌ها به شبکه سوئیفت، تأثیر منفی بر تمامیت نظام مالی بین‌المللی دارد.

ابزار مالی ویژه ای که اتحادیه اروپا در حال توسعه آن است به شرکت های اروپایی کمک می کند تحریم‌های آمریکا را دور بزنند و همچنان به تجارت با ایران ادامه دهند؛ البته جزئیات مربوط به این مسئله هنوز آشکار نشده است. برخی از شرکت های انرژی از جمله شرکت توتال و شرکت انجین فرانسه اعلام کرده‌اند که به دلیل اعمال فشارهای آمریکا فعالیت های خود را در ایران متوقف می‌کنند.