به گزارش پارس نیوز، 

یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد بر اساس قرارداد میان ترکیه و روسیه در خصوص سامانه دفاعی هوایی اس-400، در حال حاضر آنکارا اولین اولویت مسکو برای فروش این سامانه است.

معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد: کشورهای بسیاری خواهان خرید سامانه دفاع هوایی از ما هستند. اما (با توجه به قرارداد تسلیحاتی میان دو کشور) ترکیه اولین اولویت ما در این زمینه خواهد بود.

در دسامبر سال 2017 روسیه و ترکیه یک قرارداد تسلیحاتی به منظور انتقال سامانه دفاع هوایی اس-400 مسکو به آنکارا را به امضاء رساندند. بر اساس بیانیه منتشره از سوی وزارت صنعت دفاعی ترکیه دو واحد سامانه دفاع هوایی اس-400 از سوی ارتش این کشور مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

هفته گذشته روزنامه حریت به نقل از خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گزارش داد استقرار سامانه موشکی زمین به هوای اس-400 روسیه در این کشور از اکتبر سال 2019 آغاز می‌شود. در ماه فوریه سال جاری میلادی، یک مقام آمریکایی که نامی از وی برده نشده است، اعلام کرد مجهز شدن ترکیه به سامانه دفاع هوایی اس-400 بر روند همکاری این کشور با ناتو اثر منفی خواهد گذاشت و کاخ سفید در این صورت با اقدامات تنبیهی علیه آنکارا، واکنش نشان خواهد دهد.

سامانه دفاع هوایی اس-400 روسیه، نسل جدید سامانه پدافند هوایی این کشور است که از سوی مرکز طراحی الماس طراحی شده است. بنا به اعلام منابع روس، سامانه پدافند هوایی اس-400 قادر به تشخیص همزمان 100 هدف است. این سامانه همچنین قادر به درگیر شدن همزمان با 12 هدف از محدوده 400 کیلومتری است. سامانه اس-400 می تواند هواپیما، موشک های کروز و موشک بالستیک را هدف قرار دهد.