به گزارش پارس نیوز، 

سفارت کوبا در جمهوری اسلامی ایران در مورد محاصره اقتصادی، تجاری و مالی تحمیل شده توسط ایالات متحده آمریکا علیه کوبا بیانیه ای صادر کرد.

متن کامل آن به شرح ذیل است:

برای مدت تقریبا ۶۰ سال دوازده دولت ایالات متحده خشن‌ترین و طولانی‌ترین محاصره اقتصادی، مالی و تجاری تاریخ را به کوبا تحمیل کرده اند. هدف ایجادی این محاصره که در گزارش سال ۱۹۶۰ وزارت امور خارجه ایالات متحده تصریح شده، تا امروز تغییر نکرده است:

"اکثریت کوبائی‌ها از کاسترو حمایت می‌کنند... تنها راه قابل پیش بینی برای جلب حمایت داخلی ایجاد تخریب و نارضایتی است که می‌تواند در اثر ضعف اقتصادی و کمبود مواد در کوبا به وجود آید... ما می‌بایست بدنبال تمامی ابزاری باشیم که موجب تضعیف زندگی اقتصادی کوبا می‌شود... یک خط دخالت این است که کوبا را از دسترسی به ارز و کالا‌های مورد نیازش محروم کنیم، باعث کاهش منابع مالی و حقوق و دستمزد‌ها شویم، گرسنگی و ناامیدی ایجاد کنیم و حکومت آن کشور را سرنگون کنیم. "

دشمنان کوبا اصرار دارند نشان دهند که محاصره اقدامی حاکی از "تحریم" دوجانبه می‌باشد و علت مشکلات جزیره بی کفایتی مدل سوسیالیستی و ناتوانی رهبران آن است. در مقابل این دروغ، همانطور که بار‌ها که تکرار شده، هر سال دنیا در حمایت از گزارش کوبا در مورد خسارات ناشی از محاصره اقتصادی – که هم اکنون به رقم ۹۳۳، ۶۷۸ میلیون دلار رسیده است – بر می‌خیزد.

بسیاری در جهان (و حتی دوستان) فکر می‌کنند که با ترمیم روابط دیپلماتیک بین کوبا و ایالات متحده، محاصره محو شده و یا این که اقدامات جعلی آن از بین رفته است. لیکن، چیزی بالاتر از واقعیت وجود ندارد.

تحمیل جریمه‌های چند میلیون دلاری به مؤسسات بانکی، دولت‌ها و شرکت‌ها به علت فعالیت اقتصادی در کوبا یک عملکرد معمولی حکومت ایالات متحده می‌باشد. دولت اوباما ۵۶ جریمه به ارزش ۱۴ هزار و ۳۹۶ میلیون و ۸۸۳ هزار و ۵۷۶ دلار آمریکا علیه مؤسسات آمریکائی و خارجی وضع کرد. در حالی که دولت ترامپ ضمن به عقب راندن محسوس روابط دوجانبه‌ای که با دولت قبل از وی در جریان بود، ۳ جریمه به ارزش ۵۲۷ هزار و ۷۷۸ دلار به مؤسسات طرف معامله با کوبا تحمیل کرده است.

تنها به عنوان نمونه، در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ "گروه بین المللی آمریکائی" که یک شرکت بین المللی خدمات بیمه‌ای و مالی است موافقت کرد مبلغ ۱۴۸، ۶۹۸ دلار به "دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی" پرداخت کند تا از جریمه‌های احتمالی ناشی از ۵۵۵ به اصطلاح موارد تخطی از برنامه این دفتر در خصوص ایران، سودان و کوبا جلوگیری شود.

از سال ۱۹۹۲ بدون وقفه ۲۶ بار در سازمان ملل متحد در مورد محاصره کوبا رأی گیری شده است. تنها ایالات متحده، اسرائیل و بعضی دیگر از متحدین آن‌ها که هیچوقت تعدادشان از چهار کشور بیشتر نبوده است با قطعنامه‌های محکومیت جهانی محاصره کوبا مخالفت کرده و یا در رأی گیری شرکت نکرده اند. متأسفانه، این قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل تأثیری بر موضع حکومت ایالات متحده نداشته و این نشانه بی توجهی کامل این دولت نسبت به جامعه بین المللی می‌باشد.

محاصره ایالات متحده تجارت با کوبا و یا دریافت کمک توسط کوبا از جانب هر کشوری را محدود می‌کند. ۲۷ نوامبر ۲۰۱۷ بانک اعتباری سرمایه گزاری شیلی، بانک شیلی، آی تی‌ای ان، بی بی وی‌ای و بانک دولتی از انتقال وجوهی که توسط "جنبش همبستگی با کوبا" به منظور کمک به جبران خسارات ناشی از گردباد ایرما جمع آوری شده بود، امتناع کردند. حرف این مؤسسات این بود که کوبا تحت مقررات ایالات متحده در خصوص محاصره اقتصادی می‌باشد و به این علت مجاز نیستند این انتقالات را انجام دهند.

در فوریه ۲۰۱۸، هتل شرایتون آدیس در اتیوپی مطابق دستورالعملی که از شرکت مادر خود در ایالات متحده دریافت کرده بود، به بهانه مقررات محاصره کوبا از رزرو اتاق برای یک هیئت کوبائی که به منظور بازدید به آن کشور رفته بود، خودداری کرد.

در بخش سلامت عمومی، غیرممکن بودن تهیه دارو، معرف‌های داروئی، قطعات یدکی برای تجهیزات مربوط به تشخیص و درمان بیماری، وسائل پزشکی و دیگر اقلام ضروری این بخش، صد‌ها میلیون دلار خسارت به بار آورده است. درماه مارس ۲۰۱۸، شرکت هندی آکولایف از ارسال مستقیم داروی لووفلوکساسین به کوبا امتناع کرد. این امتناع به خاطر این واقعیت بود که بانکی که حساب آن شرکت در هند نزد آن است مخالف اعتباربخشی به پرداخت‌هایی است که در وجه کوبا صورت می‌گیرد، به این استناد که در اسناد حمل کالا که طبق آن پرداخت توجیه می‌شود، نام یک کشور تحت ماحصره به عنوان مقصد نهائی ذکر شده بود.

ایالات متحده آمریکا به هدف تاریخی خود برای نابود کردن انقلاب کوبا دست نیافته است، لیکن آن‌ها باعث به وجود آمدن بسیاری از کاستی‌ها و خسارات اقتصادی فراوانی به مردم ما و مانع توسعه کامل کوبا شده اند. با این حال، آنها قادر نبوده اند مردم ما را به تسلیم وادارند، همانطور که نتوانسته اند این جزیره را از تداوم بخشیدن به ابراز همبستگی با ۶۶ کشور در همه قاره‌های جهان که توسط اعزام ۵۰۰۰۰ متخصص سلامت صورت گرفته است، باز دارند. آنها قادر نبوده اند شاخص‌های پیشرفت کوبا در حوزه‌های سلامت، آموزش و تأمین اجتماعی را که مردم کوبا از آن بهره‌مند هستند کاهش دهند، هم چنان که نتوانسته اند اتحاد مردم حول انقلاب را در هم بشکنند.

طی چند ساعت آینده جهان یکبار دیگر در سازمان ملل علیه محاصره کوبا رأی خواهد داد. فشار‌های ایالات متحده شدید و خجالت‌آور است، لیکن ما شک نداریم که دوباره آنها را شکست خواهیم داد و جامعه بین المللی صدایش را در حمایت از کوبا بلند خواهد کرد.

سفارت کوبا در جمهوری اسلامی ایران