به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از خبرگزاری رویترز، به‌رغم آن‌که جامعه جهانی با تردید بسیار به روایت عربستان سعودی از مرگ «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار سعودی نگاه می‌کند، یک مقام ارشد عربستان روایت تازه‌ای از مرگ وی در کنسولگری عربستان در استانبول ارائه کرد که در تضاد با اظهارات پیشین مقام‌ها قرار دارد.

یک مقام ارشد سعودی که نخواست نامش فاش شود، جزئیات تازه‌ای از قتل خاشقجی و نقش تیم ۱۵ نفره‌ای که در کنسولگری به سر می‌برد، بیان کرد. به گفته این منبع، اعضای این تیم خاشقچی را تهدید به ربودن کرده‌اند و هنگامی که با مقاومت او مواجه شدند خفه‌اش کردند.

این در حالی است که دولت عربستان پیشتر مدعی شده بود که خاشقجی، اندکی پس از ورود به کنسولگری آنجا را به سلامت ترک کرده است. روز گذشته بالاخره ریاض قتل این روزنامه‌نگار منتقد را در کنسولگری خود پذیرفت.

منبع آگاه عربستان در این رابطه گفت که تفسیر اولیه دولت ناشی از «اطلاعات غلطی بود که در آن زمان به دستش رسیده بود». به گفته وی، یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره، ‌پس از قتل خاشقجی، لباس‌های او را به تن کرده و از در عقبی کنسولگری خارج شده تا این تصور به‌وجود بیاید که وی به سلامت از آنجا بیرون آمده است. این منبع مدعی است که اظهارات اولیه مقام‌های عربستان مبتنی بر «بی‌اساس» بودن امکان قتل خاشقجی ناشی از چنین اخباری بود.

وی افزود: «زمانی که دروغین بودن این اخبار مسجل شد، تحقیقاتی در زمینه این مسئله صورت گرفت».

براساس اظهارات این منبع، عربستان بنا داشت خاشقجی را مجاب کند که به کشور بازگردد. این منبع افزود که این بخشی از پروتکل دولت برای بازگرداندن مخالفان به کشور بود.

این منبع گفت که بدین منظور «احمد العسیری» جانشین رئیس سازمان اطلاعات عربستان، تیمی ۱۵ نفره از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی را به استانبول فرستاد تا با خاشقجی دیدار کرده و وی را برای بازگشت به عربستان سعودی مجاب کنند.

برنامه تیم اعزامی این بود که در صورت مخالفت اولیه خاشقجی، او را «برای مدتی کوتاه» در مکانی امن در استانبول زندانی کنند و چنانچه وی همچنان از بازگشت به کشور سر باز زد، آزاد شود.

اما به گفته این منبع نقشه طراحی‌شده آنچنان که باید پیش نرفت.

خاشقچی پس از گفت‌وگو با چند نفر از اعضای تیم اعزامی به دفتر سرکنسول رفت و با ماموری به نام «ماهر مطرب» حرف زد و به او گفت که کار آن‌ها نقض حدود دیپلماتیک است. وی سپس به مطرب گفت: «می‌خواهید چه کنید؟ می‌خواهید مرا بدزدید؟»

و مامور اعزامی سعودی پاسخ داد: «بله، بهت دارو می‌دهیم و می‌دزدیمت!»

پاسخ این مامور،‌ به گفته منبع رویترز، تخطی از پروتکل بود.

زمانی که خاشقجی صدایش را بالا برد، ماموران وحشت کردند و دست روی گردن و دهان او گذاشتند تا سروصدای او بلندتر نشود.

این منبع مدعی شد: «آنها کوشیدند مانع فریاد زدن خاشقچی شوند، اما او مرد!»

وی در توضیح ادامه داد: «اگر هر کسی در سن و سال جمال در چنین موقعیتی قرار بگیرد، احتمالا می‌میرد.»

منبع آگاه سعودی همچنین در پاسخ به این‌که بر سر جسد چه آمده گفت که پس از مرگ خاشقجی، یکی از ماموران لباس‌های او را به تن کرده و ساعت اپل او را به دست کرده و از در عقبی کنسولگری بیرون رفته تا چنین نشان دهد که وی به سلامت از کنسولگری بیرون آمده است. باقی ماموران نیز جسد خاشقچی را در پتویی پیچیده و آن را به کمک فردی محلی از کنسولگری بیرون برده‌اند.

وی گفت که احتمالا جسد خاشقجی در جنگل بلگراد، در ۹۰ کیلومتری جنوب استانبول، انداخته شده است.

او افزود که احتمالا مقام‌های ترکیه «به‌زودی» این جسد را پیدا خواهند کرد.