به گزارش پارس نیوز، 

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشته فایل‌های صوتی که یکی از مخالفان آل‌سعود در اختیار این روزنامه قرار داده حاوی جزئیاتی درباره تلاش‌های حکومت عربستان سعودی برای ساکت کردن مخالفان این رژیم است.

واشنگتن‌پست نوشته «عمر عبدالعزیز»، از مخالفان حکومت آل‌سعود به صورت مخفیانه صدای دو نفر از فرستادگان حکومت پادشاهی عربستان را ضبط کرده و آن را در اختیار این روزنامه قرار داده است. 

گفته می‌شود که دو نماینده حکومت عربستان سعودی برای پیدا کردن عبدالعزیز ۲۷ ساله به مونترئال در کانادا سفر کرده‌اند. آنها با او قرار گذاشته و گفته‌اند یک پیام شخصی از طرف «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دارند. 

یکی از دو فرستاده بعد از دیدن عبدالعزیز به او گفته درباره او دو سناریو قابل اجرا است: یا او به عربستان سعودی و نزد دوستان و خانواده‌اش برمی‌گردد و یا اینکه، روانه زندان می‌شود. آنها برای فشار بر عمر عبدالعزیز، یکی از برداران او را به جلسه آورده‌اند که عبدالعزیز از او خواسته آرامشش را حفظ کند.

این فایل‌ها که به صورت مخفیانه ضبط شده‌اند حاوی بیش از ۱۰ ساعت مکالمه هستند و توسط عبدالعزیز در اختیار واشنگتن‌پست قرار گرفته‌اند. او، یکی از همکاران «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های آل‌سعود است که از سه‌شنبه دو هفته پیش بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شده و احتمال می‌رود توسط عوامل بن سلمان به قتل رسیده باشد.

واشنگتن‌پست نوشته فایل‌های ضبط‌شده نشان می‌دهد حکومت پادشاهی عربستان چگونه تلاش می‌کند شخصیت‌های مخالفش را با وعده‌های پول و امنیت به خاک عربستان بکشاند. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این نوع اقدامات بعد از ولیعهدی محمد بن سلمان به شدت افزایش یافته است.

چند نفر از دوستان خاشقچی می‌گویند مقام‌های ارشد نزدیک به بن سلمان در ماه‌های گذشته با او تماس گرفته و حتی به او وعده داده‌اند در صورت بازگشت به عربستان سمتی سطح بالا در دولت به او پیشنهاد خواهد شد. خاشقچی، اما اعتمادی به این وعده و وعیدها نداشت و آنها را تله می‌دانست.

شنودهای انجام‌شده توسط دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از گفت‌وگوهای مقام‌های سعودی نشان می‌دهد محمد بن سلمان دستور داده بود خاشقچی برای بازگشت به عربستان تطمیع شده و سپس بازداشت شود. 

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد از زمان ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول از سه‌شنبه ۱۰ مهرماه (۲اکتبر) ناپدید شده است. مقام‌های ترکیه‌ای می‌گویند او داخل این ساختمان به قتل رسیده و بدنش قطعه قطعه شده است. 

عبدالعزیز که به کانادا پناهنده شده به واشنگتن‌پست گفته در چند پروژه در حال همکاری با خاشقچی بوده و مقام‌های سعودی احتمالاً به همین دلیل خواسته‌اند او را از سر راه بردارند. خاشقچی برای او ۵۰۰۰ دلار فرستاده بود تا آن را در پروژه مشترکی که نام آن را «زنبور» گذاشته بودند، هزینه کند. هدف از این طرح ایجاد یک «ارتش رسانه‌ای» در داخل عربستان جهت به چالش‌ کشیدن ترول‌های حامی دولت عربستان در بستر اینترنت بود. 

در فایلی که عبدالعزیز ضبط کرده، دو نماینده حکومت سعودی مرتب تکرار می‌کنند که شخص بن سلمان آنها را فرستاده است. آنها همچنین خاطرنشان می‌کنند که از «سعود القحطانی»، استراتژیست ارشد محمد بن سلمان حکم دارند.