به گزارش پارس نیوز، 

جیم جفری فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه روز جمعه در مصاحبه ای گفت: ایالات متحده به همراه متحدانش راهبرد انزوا از جمله تحریم را در قبال دمشق دنبال خواهد کرد اگر دولت بشار اسد مانع از پیشرفت روند سیاسی برای حل و فصل جنگ هفت ساله این کشور شود.

بر اساس این گزارش وی در ادامه افزود: واشنگتن با کشورهای اروپایی آسیایی و خاورمیانه همکاری خواهد کرد تا تحریم های بین المللی سختی را اعمال کند، اگر دولت اسد حاضر به همکاری برای بازنویسی قانون اساسی سوریه نباشد.

این مقام آمریکایی تهدید کرد: اگر نظام اسد این کار را انجام دهد، ما بر این باوریم که همان مسیری را در قبال سوریه دنبال خواهیم کرد که در قبال ایران پیش از 2015 میلادی پیش گرفتیم، یعنی تحریم های شدید بین المللی.

وی اظهار داشت: حتی اگر شورای امنیت سازمان ملل تین تحریم ها را تصویب نکند، ما تنها این تحریم ها را از طریق اتحادیه اروپا اعمال خواهیم کرد، این تحریم ها را از طریق متحدان آسیایی مان وضع می کنیم.

کشورهای غربی اعلام کرده اند که حاضر به اختصاص بودجه برای بازسازی سوریه یا لغو تحریم های این کشور تا زمانی نیستند که یک راهکار سیاسی برای بحران این کشور پیدا شود.

جفری گفت: توافق اخیر بین روسیه و ترکیه برای جلوگیری از حمله ارتش سوریه به ادلب و سرنگونی تصادفی هواپیمای نظامی روسی توسط نیروهای سوریه فرصت لازم برای اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت را فراهم کرده است، قطعنامه ای که شامل پایان دادن به جنگ در سوریه است.

شورای امنیت سازمان ملل به استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه ماموریت داده است تا بر سر قانون اساسی جدید، برگزاری انتخابات و اصلاح روند اداره امور سوریه با طرف های مختلف به توافق برسد.

تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه در نشست صلح در سوچی سوریه که ژانویه امسال برگزار شد، مورد توافق واقع شده است.

به نوشته رویترز، اکنون این مساله به میستورا بستگی دارد که درباره افراد حاضر در این کمیته تصمیم گیری کند. وی گفته است که حدود 50 نفر را انتخاب خواهد کرد که شامل مخالفان دولت سوریه، حامیان و افراد مستقل خواهد بود.