به گزارش پارس نیوز، 

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در سخنانی تلویزیونی از خارطوم گفت: ما طی دو روز آتی ساختار جدید دولت را بعد از تکمیل رایزنی‌های نخست وزیر درمورد آن اعلام می‌کنیم.

وی از برکناری دولت توافق ملی و کاهش تعداد وزراء از ۳۱ به ۲۱ خبر داد.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان با هدف کاهش بحران اقتصادی در حال رشد در این کشور، دولت را منحل و نخست‌وزیر جدیدی تعیین کرد.

«بکری حسن صالح» طی حکمی «معتز موسی» را به عنوان نخست‌وزیر و جانشین «بکری حسن صالح» منصوب کرد.

بکری حسن صالح نیز در سمت اول خود به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور ابقا شد.

معتز موسی که ارتباط نزدیکی با البشیر دارد، در دولت قبل منصب وزیر برق و منابع آب و نیز ریاست هیأت سودان در مذاکرات سد النهضه با اتیوپی و مصر را بر عهده داشت.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، البشیر دولت قبلی را که شامل ۳۱ وزیر بود منحل کرده و قرار است نخست‌وزیر جدید دولت کوچک‌تری تشکیل دهد که دلیل آن هم بحران اقتصادی سودان است.

حزب کنگره ملی حاکم سودان نیز با تصمیمات البشیر درباره انحلال دولت موافقت کرد.

«فیصل حسن ابراهیم» معاون البشیر در جمع خبرنگاران گفت که وضعیت اقتصادی نیاز به اصلاح دارد و در همین ارتباط رئیس‌جمهور طرح کاهش تعداد وزرا از ۳۱ وزیر به ۲۱ وزیر و کاهش وزرای مشاور به نسبت ۵۰ درصد را ارائه کرد.

البشیر پیش از این در عید سعید قربان از کاهش هیأت‌های دیپلماتیک این کشور در خارج به دلیل بحران مالی خبر داده بود.

دولت سودان به دلیل درگیری‌های داخلی در این کشور با بحران شدید مالی مواجه است و چند ماه پیش نیز «ابراهیم غندور» وزیر خارجه سابقه این کشور گفته بود که حقوق ماهیانه بسیاری از سفرا و هیأت‌های دیپلماتیک به تعویق افتاده است.