به گزارش پارس نیوز، 

ترکیه خواستار همبستگی کشور‌ها در مقابل تحریم‌های آمریکا شدبرات آلبایراک، وزیر خزانه‌داری و دارایی ترکیه، روز شنبه با هشدار نسبت به جنگ‌طلبی‌های ترامپ، استفاده آمریکا از «سلاح اقتصادی» و اعمال تحریم علیه ترکیه را محکوم کرد و آن را اقدامی «کاملا سیاسی» خواند.

 آلبایراک، طی مقاله‌ای با عنوان «آمریکا برای اداره اقتصاد جهانی قابل اعتماد نیست» گفت رئیس جمهور ترامپ به صورت آشکار با استفاده از تحریم‌ و تعرفه‌ به اقتصاد ترکیه حمله کرده است.

«او تلاش دارد به واسطه تحریم‌ و اعمال تعرفه بر روی کالاهای ترکیه اقتصاد ما را نابود کند؛ هرچند، ترکیه، به عنوان بزرگترین اقتصاد خاورمیانه، قدرت خود را در مقابل تبلیغات منفی و حمله به نظام اقتصادی‌اش ثابت کرده است.»

وی درباره رفتار خصمانه ترامپ به دیگر کشور‌های جهان هشدار داد و افزود: «استفاده بی‌شرمانه ایالات متحده از سلاح اقتصاد، هشداری برای بسیاری از کشور‌های جهان و سرمایه‌گذاران نیز هست.»

او تاکید کرد این حملات آمریکا نه تنها آینده روابط آنکارا و واشنگتن بلکه سایر بازار‌های جهانی را نیز با خطر مواجه می‌کند.

وی گفت: «پر واضح است که اتحاد همه کشورها برای مقاومت در برابر تصمیمات اقتصادی یکجانبه قدرت‌های بزرگ، که تنها به منافع ملی خود اهمیت می‌دهند، امری ضروری است.»

به اعتقاد این مقام ترکیه ای آشفتگی‌ اخیر در بازارهای مالی ترکیه هیچ ارتباطی با پایه‌های اساسی اقتصاد این کشور نداشته است.

«اکنون، ترکیه به دنبال مستقل سازی بانک مرکزی و یکپارچه سازی سیاست‌های پولی و مالی خود است تا با تقویت توان خود از تکرار چنین شوک‌هایی به اقتصاد خود جلوگیری کند.»

وی پیشتر نیز گفته بود که تاثیر تحریم‌های آمریکا محدود و گذرا خواهد بود. این در حالی است که ارزش واحد پول ترکیه در بازارهای جهانی به شدت افت کرده و مشخص نیست که این کشور بتواند اقتصادش را از این بحران بیرون بکشد.

تنش در روابط این دو کشور هم پیمان و عضو ناتو، در پی دستگیری یک کشیش آمریکایی در شهر ازمیر ترکیه در اوایل ماه آگوست آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

ترامپ ماه گذشته تهدید کرد که به دلیل عدم رهایی این کشیش، ترکیه را هدف تحریم های سنگین قرار می دهد.

تداوم این تنش‌ها شوک بزرگی را به بازار ترکیه به ویژه بازار معاملات ارز این کشور وارد آورده است، به طوری که ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی در هفته‌های اخیر با افت چشمگیری مواجه شد.

به گزارش رویترز، ارزش لیر در سال جاری میلادی با افت 38 درصدی نسبت به دلار روبرو بوده است. هر دلار آمریکا در بازارهای جهانی امروز به قیمت 6.41 لیر به فروش رسید.

دولت ترکیه برای مقابله با افت ارزش پول خود تمهیدات متعددی از جمله استفاده از لیر در مبادلات تجاری بین المللی، پیشنهاد مبادلات تهاتری با کشورهای متحد، اعطای بسته‌های تشویقی برای تبدیل پس اندازهای ارزی شهروندان به لیر، اعطای وام های کم بهره به کسب و کارهای کوچک و متوسط و موارد دیگری از این دست را به کار گرفت اما پیش بینی می شود در صورت ادامه تنش‌ها نرخ دلار نسبت به لیر با رشد بیشتری در هفته‌های آینده روبرو شود.