به گزارش پارس نیوز، 

روزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: "واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل‎ شب گذشته در نشست فوق العاده شورای امنیت پیرامون اوضاع کنونی در سوریه اعلام کرد که طرف روسی از ایالات متحده خواسته تا فهرست اهدافی که کشور‌های غربی قصد دارند در خاک سوریه در صورت استفاده از سلاح شیمیایی به آن‌ها حمله کنند را اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه روسیه پیشنهادات مشخصی به طرف آمریکایی داده تا فهرستی که پنتاگون برای حملات احتمالی سه کشور غربی به خاک سوریه تعیین نموده را اعلام کند، گفت: «مسکو از دولت آمریکا و متحدانش (فرانسه و انگلیس) انتظار دارد تا نشان بدهند که به ضوابط و قوانین بین المللی احترام می‌گذارند و اطلاعات مربوط به تاسیساتی در خاک سوریه که معتقدند در آن‌ها سلاح‌های شیمیایی ممنوعه تولید می‌شود را به سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی اعلام کنند. این در حالی است که مقامات واشنگتن از جمله در وزارت دفاع آمریکا، تاکنون هیچ دلیل و مدرکی درباره وجود سلاح‌های شیمیایی دولت سوریه ارائه نشده است.»

نماینده روسیه همچنین در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت درباره سوریه یادآور شد، اقدامات سه کشور غربی در رابطه با فراهم سازی اقدامات تحریک‌آمیز با استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه یادآورنده رمان معروف «قتل اعلام شده» نوشته "آگاتا کریستی" (مربوط به سال ۱۹۵۰) است که وقوع جنایتی قریب الوقوع با اعلام زمان و مکان دقیق آن در روزنامه منتشر می‌شود. یعنی دقیقا از قبل می‌دانند که چه اتفاقی قرار است رخ بدهد و اتهامات خود را آغاز می‌کنند و این مسئله بسیار ناامیدکننده است.

این دیپلمات بلندپایه روس افزود: «کشور‌های غربی اصلا مایل نیستند این مسئله را برای خود تشریح کنند که اصلا چرا دمشق نیازی به مسموم کردن مردم غیرنظامی خود دارد؟ در شرایطی که پیش از این دو بار به این اتهام بمباران شده است.»

نبنزیا خطاب به کشور‌های غربی گفت: «مسئله بدین شکل می‌شود که مقامات دمشق شما را دعوت می‌کنند که بار دیگر این کشور را بمباران کنید! آیا واقعاً تصور می‌کنید که مردم جهان این قصه را باور می‌کنند که دمش سلاح شیمیایی داشته و قصد استفاده از آن را دارند؟ در حالی که دولت سوریه اصلا در شرایط کنونی به چنین اتهاماتی نیازی ندارد، در عوض این گروه‌های تروریستی هستند که بسیار مایلند با چنین اقداماتی یک تجاوز نظامی خارجی به دمشق را تحریک کنند.»