به گزارش پارس نیوز، 

«اسلام اوزکان»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ترکیه‌ای در گفتگو با پایگاه خبری لبنانی «العهد» ضمن اذعان به غیرقانونی بودن دخالت‌های کشورش در سوریه گفت که میزان نارضایتی در ترکیه از سیاست دولت در خصوص سوریه زیاد است.

اوزکان گفت: در داخل ترکیه انتقاد‌های سیاسی بسیاری در مساله سوریه متوجه (رجب طیب) اردوغان (رئیس جمهور ترکیه) است، حتی از سوی حزب عدالت وتوسعه و پایگاه مردمی این حزب که از خط مشی دولت ترکیه در قبال سوریه نگران و ناراضی هستند.

این روزنامه‌نگار ترکیه‌ای توضیح داد: همه آن‌ها معتقدند که عواقب این دخالت‌ها به خود ترکیه بازمی‌گردد و من نیز به شخصه کلا مخالف این دخالت‌های منفی هستم، چون ترکیه می‌بایست از ابتدای بحران، نقش میانجیگرانه بین مخالفان و نظام سوریه ایفا می‌کرد تا مانع ادامه خونریزی‌ها در این کشور شده و تلاش‌هایی فشرده برای آشتی بین طرف‌ها و نشاندن آن‌ها پای میز گفتگو به کار گیرد.

این پژوهشگر ترکیه‌ای اقدام کشورش در اعطای سلاح به گروه‌های مسلح و اجازه دادن به آن‌ها برای رسیدن به سوریه را از دخالت‌های آشکار و غیرقابل قبول اردوغان در امور سوریه خواند و گفت: بنا به نظرسنجی که از مردم ترکیه شده است، ۴۰ تا ۵۰ درصد از آن‌ها مخالف سیاست‌های ترکیه در سوریه هستند که بخشی از اینها، از بدنه حامیان حزب عدالت و توسعه محسوب می‌شوند.

اوزکان درباره حمایت ترکیه از جبهه النصره گفت: با جود اینکه دولت ترکیه حمایت خود را از این گروهک تروریستی انکار می‌کند، اما به اعتقاد ما این حمایت‌ها وجود دارد و البته که نباید باشد، چون نام آن در لیست گروه‌های تروریستی بین المللی قرار دارد.

وی حمایت ترکیه از جبهه النصره را برای آینده کشورش خطرناک خواند و گفت: اگر دلایل و شواهد همکاری‌های اردوغان و اطرافیانش با جبهه النصره به محافل بین المللی ارائه شود، در معرض محاکمه قرار خواهند گرفت ولو اینکه پنج تا ۱۰ سال دیگر باشد.

روزنامه نگار ترکیه‌ای امکان رویارویی ترکیه با روسیه در خاک سوریه را بعید خواند و گفت: ترکیه تمام تلاش خود را بکار می‌بنند تا کار به جایی نرسد که به رویارویی با ارتش سوریه یا ارتش روسیه منجر شود. اوزکان افزود: دخالت ترکیه در عراق و سوریه و اختلاف اصلی ترکیه با آمریکا به طور اساسی به دلیل مسلح شدن کرد‌ها و به طور مشخص یگان‌های مدافع خلق کرد است که حضور مسلحانه آن‌ها در جنوب ترکیه یک خطر راهبردی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: [برخی از سیاسیون]کرد‌ها درصدد تشکیل کشور کُردنشین از بخش‌هایی از خاک ایران، عراق تا شمال سوریه و کرانه دریای مدیترانه هستند در عین حال نیرو‌های مدافع خلق کُرد تنها یک گروه تروریستی در ترکیه شناخته می‌شوند و آمریکایی‌ها با این مساله موافق نیستند.

اوزکان در خصوص موضوع آوارگان سوری نیز اظهار داشت: قریب به پنج تا شش درصد از مردم ترکیه خواهان بیرون کردن آوارگان سوری از ترکیه هستند، اما بخش اعظم جامعه ترکیه آوارگان سوری را بحران ترکیه نمی‌دانند حتی احزاب طرفدار «محرم اینچه»، یکی از چپ گراترین چهره‌های ترکیه خواهان اخراج آوارگان سوری، اما بعد از ایجاد آشتی در سوریه هستند.

این روزنامه نگار بر ضرورت بازگشایی سفارت کشورش در ترکیه تاکید کرد و گفت: حل مساله آوارگان سوری و بازگشت آن‌ها به کشورشان به بعد از بازگشایی سفارتخانه موکول می‌شود.

وی ضمن انتقاد از دولت عدالت و توسعه در ترکیه به دلیل استفاده از قضیه آوارگان سوری به عنوان اهرم فشاری برای دستیابی به امتیازاتی در اروپا گفت: متاسفانه رژیم حاکم بر ترکیه همه رسانه‌ها را جز یکی دو تا تحت سلطه خود دارد و تیراژ روزنامه‌های مخالف بسیار پایین است.

اوزکان گفت:امروز اردوغان بر همه افکار عمومی، دستگاه قضا و همه مفاصل دولتی در ترکیه حکومت می‌کند و بخصوص پس از موج بازداشت‌ها در ترکیه و دستگیری همه ژنرال‌ها و افسران معارض اردوغان و حبس آن‌ها، و سرکوب حزب فتح الله گولن حزب عدالت وتوسعه همه چیز را تحت کنترل خود دارد.