به گزارش پارس نیوز، 

روزنامه ایل مانیفستو روز شنبه با تاکید براینکه اتحادیه اروپا باید از ترامپ جنگ طلب و گروه خطرناک او فاصله بگیرد، افزود: با اینکه تحریم، اهرم سیاست خارجی دولت آمریکا است اما اینطور احساس می شود که بجای تاثیرگذاری فقط سروصدای زیادی بپا می کند و به زیان اروپا تمام می شود. رئیس جمهوری آمریکا پس از خروج از برجام که درپی سال ها تلاش دیپلماتیک در سال 2015 به امضا رسیده بود، اکنون می خواهد ایرانی ها را پای میز مذاکره برای بررسی شرایط بهتری (برای آمریکا) بکشاند بدون اینکه در مقابل چیزی ارایه دهد. ترامپ همزمان در آغاز ماه اگوست نخستین مرحله از اقدامات جدید علیه جمهوری اسلامی را برای ضربه زدن به معاملات دلاری، طلا و بخش خودرو، فرش و پسته آغاز کرد.
ایل مانیفستو نوشت: این همانند شلیک توپ است که سروصدای زیادی ایجاد می کند اما ایرانی ها در این دهه ها با نگاه به سوی شرق راهی برای تنوع بخشیدن به اقتصاد پیدا کرده اند و رمز عبور 'مقاومت' است. مقاومت نماد جنگ 8 ساله علیه عراق است. ایرانی ها به اقدامات آمریکا عادت کرده اند.
اما شرکت های اروپایی که با ایران قرارداد امضا کرده اند و مصرف کنندگان فرش و پسته در آمریکا یقینا ضرر می کنند. مرحله دوم اقدامات آمریکا علیه ایران از روز 4 نوامبر آغاز می شود.
ایل مانیفستو افزود: اما از سویی دولت آمریکا می خواهد به چین، ترکیه و هند اجازه دهد تا واردات از ایران را حفظ اما آن را محدود کنند، بنابراین دیگر یک محدودیت واقعی نفتی نخواهد بود و تاثیر آن نیز محدود است. برای همین این احساس وجود دارد که اقدامات علیه ایران فقط سرو صدای زیادی داشته و ایران را به زانو در نمی آورد.
این روزنامه اضافه کرد: سنگ بنای سیاست خارجی ترامپ از طریق اعمال اقداماتی است که علاوه بر تهران، کره شمالی، ترکیه و روسیه را هدف قرار داده است. عقب نشینی اتحادیه اروپا (از اقدام علیه ایران) برای این بود که متحمل ضرر زیادی می شود. برای مثال ایتالیا به عنوان نخستین شریک تجاری تهران در اتحادیه اروپا، 5 میلیارد یورو مبادله (واردات و صادرات) را از دست می دهد. این رفتارها برای ایتالیا دو میلیارد یورو از نظر صادرات و 27 میلیارد یورو از نظر قراردادهای امضا شده که متوقف شده اند، هزینه دارد.
ایل مانیفستو نوشت: درحالی که دولت ترامپ اقداماتی (علیه ایران) اعمال می کند، اما در قبال ریاض کاملا سکوت کرده است. سعودی ها مرتکب بدترین شرارت ها در یمن شده اند جاییکه جنگ بیش از 10 هزار قربانی گرفته و باعث بدترین بحران انسانی شده است. ائتلاف به رهبری ریاض روز پنجشنبه یک اتوبوس حامل کودکانی که از گردش بر می گشتند را هدف گرفت و منجر به ده ها قربانی و ده ها مجروح شد. صلیب سرخ این تجاوز را محکوم کرد زیرا نباید غیر نظامیان در جنگ هدف قرار بگیرند. اما برعکس سعودی ها این عملیات را مشروع خوانده و اعلام کردند که در داخل این اتوبوس فردی حضور داشت که روز چهارشنبه موشک به سوی شهر جازان در عربستان پرتاب کرده بود که در پی آن یک تن کشته و دو نفر زخمی شدند.
این روزنامه تاکید کرد: اگر سعودی ها آنقدر جرات پیدا کرده اند بخاطر این است که می دانند آمریکای جنگ طلب پشت آنها قرار دارد.
این روزنامه افزود: مهم این است که تمام کشورها هم صف رئیس جمهور آمریکا نشوند بنابراین خوب است که اتحادیه اروپا از ترامپ و گروه خطرناک او فاصله بگیرد.
اروپام**461**1485