به گزارش پارس نیوز، 

نشست نمایندگان دایم سازمان همکاری اسلامی به درخواست دولت سعودی و با هدف بررسی ادعای این کشور مبنی بر حمله موشکی انصارالله یمن به دو نفتکش سعودی در دریای سرخ برگزار شد.

در این بیانیه که 11 بند دارد ضمن متهم شدن ایران به حمایت از انصارالله در یمن، حمله موشکی آنها به دو نفتکش سعودی محکوم شده است.

بیانیه ، حمله به این نفتکش ها را برخلاف قوانین بین المللی و تهدیدی برای حمل و نقل دریایی در تنگه باب المندب و دریای سرخ ارزیابی کرده و آن را مصداق انجام اقدام تروریستی دانسته است.

براساس یکی از بندهای این بیانیه ، حمله به نفتکش های سعودی در کنار کارگذاشتن صدها مین دریایی برخلاف منافع کشورهای منطقه است و عواقب زیست محیطی و اقتصادی فاجعه باری در پی خواهد داشت.

این بیانیه از جامعه جهانی می خواهد با این اقدامات مقابله و از عبور و مرور کشتیرانی بین المللی در دریای سرخ و باب المندب حمایت کنند و راه هایی برای جلوگیری از تکرار این حوادث در نظر بگیرند.

بیانیه با حمایت از عربستان و ائتلاف نظامی خودخوانده در یمن از شورای امنیت سازمان ملل می خواهد تدابیر لازم برای ضمانت اجرای قطعنامه های 2216 و 2231 سازمان ملل به منظور جلوگیری از افزایش حملات حوثی ها را به عمل آورد.

بخش دیگری از این بیانیه با متهم کردن ایران به تسلیح حوثی ها در یمن از شورای امنیت می خواهد ایران را به دلیل عدم رعایت قوانین بین المللی مجازات کند.

امضاءکنندگان این بیانیه همچنین از دبیرکل سازمان همکاری اسلامی می خواهند بیانیه را در اختیار سازمان های جهانی از جمله سازمان ملل متحد قرار دهد.

دولت عربستان پنجشنبه 4 مرداد با طرح ادعای حمله موشکی به دو فروند نفتکش این کشور در آبهای دریای سرخ ، عبور نفتکش های خود از تنگه باب المندب را به مدت یک هفته ممنوع کرد.