به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از «بلومبرگ»، یک منبع نظامی پاکستانی اعلام کرد که ارتش این کشور در نظر دارد تا 60 هزار نظامی را به مرز مورد مناقشه با افغانستان اعزام کند.

به گفته این منبع، 40 درصد از این نیروها جذب شده‌اند و آموزش آنها نیز دو سال زمان خواهد برد همچنین تاکنون 13 درصد از ساخت حصار مرزی در مرز 2400 کیلومتری پاکستان با افغانستان پایان یافته است.

مقامات پاکستانی هدف از ساخت یک‌جانبه حصار مرزی در امتداد خط دیورند را جلوگیری از عبور تروریست‌ها عنوان می‌کنند اما مقامات افغان همواره اسلام‌آباد را به حمایت از مخالفان مسلح دولت کابل و ایجاد پناهگاه امن برای آن‌ها در خاک پاکستان متهم کرده‌اند همچنین گفته می‌شود که احداث حصار نیز در بهبود این وضعیت موثر نیست.

چندی پیش نیز «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان با اشاره به حملات مکرر راکتی ارتش پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و کشته و آواره شدن غیرنظامیان افغان گفته بود که پاکستان جنگ اعلام نشده‌ای را علیه کشورش آغاز کرده است.

با این حال، پس از پیروزی حزب تحریک انصاف در انتخابات پارلمانی پاکستان «عمران خان» رهبر این حزب وعده داد که به عنوان نخست وزیر آینده پاکستان برای بهبود روابط با افغانستان تلاش خواهد کرد.

عمران خان ماه گذشته در سخنرانی پیروزی خود که از تلویزیون پخش می‌شد، گفت: اگر در افغانستان صلح باشد، در پاکستان نیز صلح برقرار خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سیاست خارجی پاکستان در کنترل ارتش این کشور است و نفوذ عمران خان در این زمینه با پرسش‌هایی همراه است.

به گزارش «بلومبرگ»، ارتش پاکستان تقریبا در مدت نیمی از تاریخ 71 ساله پاکستان نقش این کشور در عرصه‌های جهانی را تعریف کرده است و عمران خان نیز به عنوان نخست وزیری انعطاف‌پذیر کنترل ارتش بر سیاست‌های خارجی و امنیتی کشور را به چالش نخواهد کشید.

ما را در فیسبوک ، توییتر و تلگرام دنبال کنید.