به گزارش پارس نیوز، 

درحالی که خرید سلاح ازسوی عربستان مورد انتقاد سازمان های بین المللی و حقوق بشری قرار دارد، دولت سعودی از انعقاد قرارداد اخیر با فرانسه حمایت کرد و خواستار اجرایی شدن آن شد.

هیات دولت سعودی در جلسه هفتگی خود که امروز به ریاست 'سلمان بن عبدالعزیز' شاه سعودی برگزار شد،از امضای این قرارداد که توسط 'محمد بن سلمان' ولیعهد و 'فلورانس پارلی' وزیر دفاع فرانسه امضا شد، ابراز خرسندی کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) روز گذشته اعلام کرد: پاریس و ریاض در پایان سفر پارلی وزیر دفاع فرانسه به عربستان سعودی، توافق همکاری جدید در زمینه دفاعی امضا کردند.

بنابراعلام این خبرگزاری، پارلی روز یکشنبه در شهر جده در غرب عربستان سعودی با محمدبن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کرد. این منبع بی آنکه به جزئیات بیشتری اشاره کند، افزود: توافق همکاری دفاعی امضاشده بین دو کشور در مورد «حفاظت از اطلاعات طبقه بندی شده» است.

این خبرگزاری همچنین اعلام کرد: وزیر دفاع فرانسه روز یکشنبه با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی درباره تحولات منطقه گفت وگو کرد.

وزارت دفاع فرانسه در پاریس نیز به نوبه خود اعلام کرد: توافق فنی امضا شده به وضعیت حقوقی تبادل اطلاعات، به خصوص در زمینه امنیتی مربوط می شود.

این سفر پارلی به عربستان سعودی پس از جنجالی بر سر فروش تسلیحات فرانسه به عربستان صورت گرفته است.

عفو بین الملل و دو سازمان غیردولتی دیگر چهارم ژوئیه (13 تیر) در پی انتشار گزارشی درباره صادرات تجهیزات نظامی در سال 2017، ادامه فروش تسلیحات فرانسه به عربستان سعودی و امارات عربی متحده را که به نقض حقوق بشر در یمن متهم هستند، محکوم کردند.

براساس این گزارش، خاورمیانه در سال گذشته حدود 60 درصد سفارشات سامانه های تسلیحاتی فرانسه یعنی سه میلیارد و 900 میلیون یورو از مجموع شش میلیارد و 900 میلیون یورو را به خود اختصاص داد.

براساس این گزارش، کویت با یک میلیارد و یکصد میلیون یورو در صدر و پس از آن به ترتیب قطر با یک میلیارد و هشتاد میلیون یورو ، امارات (701 میلیون یورو) و عربستان سعودی (626 میلیون یورو) بیشترین سفارشات سامانه های تسلیحاتی را داشتند.

از مارس 2015 که ائتلاف نظامی عربی به سرکردگی عربستان سعودی در حمایت از دولت مستعفی یمن، مداخله نظامی در این کشور را آغاز کرد، بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، حدود ده هزار نفر در این کشور کشته و میلیون ها نفر دچار قحطی و گرسنگی شده اند و بدترین بحران انسانی در جهان ایجاد شده است.

سفر وزیر دفاع فرانسه به عربستان کمتر از یک هفته بعد از آن انجام شد که او در پایگاه هوایی 'مون دومارسون' با 'شیخ تمیم بن حمد آل ثانی' امیر قطر دیدار و در مورد قرارداد خرید هواپیماهای 'رافال' با وی گفت وگو کرد.

قطر و فرانسه 7 دسامبر 2017 (16 آذر 96) و در جریان سفر مکرون رییس جمهوری فرانسه به دوحه قراردادهای تجاری و نظامی به ارزش بیش از 14 میلیارد دلار امضاء کرده‌اند. 

طبق این توافق‌ها، قطر 12 جنگنده رافال، نزدیک به 500 خودروی زرهی و 50 هواپیمای مسافربری ایرباس A321 از فرانسه می‌خرد. 

قطر طبق این توافق همچنین می‌تواند 36 فروند جنگنده رافال دیگر سفارش دهد. 

منابع قطری بعد از این سفر اعلام کردند که اولین فروند هواپیمای جنگنده رافال اوایل سال آینده میلادی توسط یک خلبان قطری وارد کشور خواهد شد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی خود با قطر را هم بستند.

این کشورها 13 شرط برای ازسرگیری روابط با قطر تعیین کرده اند که تاکنون دوحه به هیچ کدام از این شروط عمل نکرده است و اجرای آنها را در تضاد با حق حاکمیت خود می داند.

مجله فرانسوی لوموند ماه گذشته اعلام کرد که سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در نامه ای به 'امانوئل مکرون' رییس جمهوری فرانسه تهدید کرده بود که چنانچه روسیه سیستم دفاع موشکی اس – 400 را به قطر بفروشد این کشور علیه دوحه دست به اقدام نظامی خواهد زد.

مکرون در نشست خبری مشترک با امیر قطر در پاسخ به سوالی در این مورد گفت: با قطر رابطه ای راهبردی داریم که ارزش ها و چشم اندازی مشترک پشت آن قرار دارد و با همکاری نظامی ما در زمینه هواپیماهای رافال مورد تاکید قرار می گیرد. این همکاری در حوزه های دیگر هم در جریان است برای نمونه در حوزه ورزشی که به آن اشاره کردم و همه این موارد بخشی از چشم انداز مشترکی است که ما پیش رو داریم. از سوی دیگر ما روابط بسیار خوبی هم با مسکو داریم و به طور مستقیم با روسیه گفت وگو می کنیم، با همه شرکایمان درباره طرح های مشترکی که داریم گفت وگو می کنیم و قطعا خود را درگیر گفت وگوهای اغراق آمیز نخواهیم کرد.