به گزارش پارس نیوز، 

نیروهای عراقی امروز موفق شدند ۸۰ روستای کرکوک را از لوث وجود تروریست‌های داعش پاکسازی کنند.

نیروهای عراقی امروز یکشنبه اعلام کردند که مرحله اول عملیات «ثأر الشهداء» که در پی آن بیش از ۸۰ روستای مناطق پیرامون کرکوک آزاد شدند، به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری دولتی عراق (واع)، «یحیی رسول» سخنگوی عملیات مشترک عراق گفت: «عملیات نظامی تعقیب تروریست‌های داعش برای پنجمین روز متوالی در تپه‌های حمرین و استان‌های دیاله، کرکوک و صلاح الدین ادامه دارد.»

او گفت که در مرحله اول عملیات ثأر الشهداء، بیش از ۸۰ روستا در مناطق اطراف کرکوک از چنگ داعش آزاد شدند.

یحیی رسول تاکید کرد که نیروهای نظامی مشترک در این روستاها عملیات پاکسازی انجام دادند و در حین عملیات مقادیر زیادی سلاح و مهمات و خودروی بمب گذاری شده کشف کردند.

سرتیپ «یحیی الرسول» سخنگوی مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق، دیروز شنبه پایان عملیات پاکسازی مناطق واقع در بخش شرقی استانهای دیالی - صلاح‌الدین از بقایای داعشی‌ها را اعلام کرد.

وی در گفت‌وگو با رادیو «سوا» اظهار داشت: نیروهای عراقی در مرحله نخست عملیات موسوم به « ثأر الشهداء» (انتقام شهداء)، شماری از عناصر تکفیری داعش را کشتند و 17 تونل متعلق به این تکفیری‌ها را نابود و میزان زیادی از تجهیزات نظامی آنها را توقیف کردند.

پایگاه خبری «العرب الیوم» با بازنشر این گفت‌وگو نوشت: سرتیپ الرسول سپس تلاش نیروهای پلیس فدرال عراق در این عملیات را ستود و گفت که طی این عملیات که با پشتیبانی نیروی هوایی انجام شد، 73 روستا تفتیش شد.

در همین راستا، «احمد الربیعی» عضو شورای استانداری دیالی گفت که یک نیروی پلیس به دست تک‌تیراندازان داعش در نزدیکی روستای «ابوکرمه» واقع در 25 کیلومتری شمال شرق «بعقوبه» کشته شد.

وی افزود: طی چند هفته اخیر، این سومین بار است که تک‌تیراندازان داعش، اقدام به هدف‌گیری نیروهای پلیس می‌کنند و باید طرح امنیتی ویژه‌ای برای پاکسازی کامل عراق از بقایای داعش طراحی و اجرا شود.

عملیات انتقام شهدا، چهارشنبه پیش در واکنش به اقدام هفته پیش داعش مبنی بر اعدام هشت نیروی امنیتی عراق در جاده کرکوک - بغداد آغاز شد و طی سه روز عملیات، 73 روستا پاکسازی و 17 مقر مخفی تکفیری‌ها از بین رفت.

هرچند که حیدر العبادی ۱۸ آذر ماه رسما اعلام کرد جنگ علیه داعش به بیرون راندن تروریست‌ها منتهی شده و این جنگ سه ساله با پیروزی عراق پایان یافته است، اما هنوز بقایای این گروه تکفیری در برخی مناطق صحرایی و کوهستانی عراق و مکان‌هایی که در آنها خلأ امنیتی وجود دارد، حضور دارند.

جاده دیالی - کرکوک از جمله مناطقی است که هر از گاهی تکفیری‌ها در آن جولان می‌دهند و با گروگان‌گیری و اعدام، موجی از ترس و نگرانی را ایجاد می‌کنند.

داعش، 23 ژوئن پیش با انتشار ویدئویی از ربودن شش نفر در همین جاده، به اتهام همکاری لجستیک با دولت عراق، خواستار مبادله این افراد با زنان داعشی در بند نیروهای امنیتی شد و تهدید کرد که در صورت عدم آزادی زنان مد نظرشان طی سه روز آینده، این شش نفر را اعدام می‌کند. سه روز پس از این تهدید، نیروهای امنیتی عراق پیکر هشت شهروند عراقی را یافتند و گفته شد که این شش نفر نیز در میان این قربانیان بودند.