به گزارش پارس نیوز، 

یک وبگاه معارض ترکیه‌ای مدعی شد که اتحادیه اروپا در گزارشی محرمانه، عنوان کرده که دستور انفجارهای دوگانه در آنکارا توسط داعش از سوی حزب «عدالت و توسعه» (AKP)، حزب حاکم ترکیه، صادر شده است.

وبگاه «احوال نیوز» با استناد به گزارشی که از دستگاه اطلاعاتی اتحادیه اروپا (EUINTCEN) به دست آورده، حزب «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه را به صدور دستور انفجارهای آنکارا متهم کرد.

در این گزارش آمده است که انفجارهای انتحاری عوامل داعش در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ در آنکارا حین راهپیمایی مردم ترکیه، به دستور حزب عدالت و توسعه انجام شده است.

این انفجار بزرگترین حمله تروریستی در تاریخ ترکیه بود که ۱۰۹ کشته و بیش از ۵۰۰ مجروح در راهپیمایی که عموما از فعالان و حامیان کُردها بود، برجای گذاشت.

گزارش بدنه اطلاعاتی و امنیتی اتحادیه اروپا سه روز پس از این انفجار یعنی در تاریخ ۳ اکتبر ۲۰۱۵ تدوین و به صورت محرمانه در بین اعضای این سازمان توزیع شد.

در این گزارش آمده است: «روش عملیاتی این حمله (بمب‌گذارهای انتحاری) داعش را عامل آن نشان می‌دهد. با توجه به شرایط آن زمان (حضور گسترده تظاهرات‌کنندگان و غیبت نیروهای پلیس) دلایلی وجود دارد که باور کنیم در این پرونده، افرادی در حزب عدالت و توسعه به عوامل داعش دستور داده بودند».

در حالی که رسانه‌های محلی ترکیه پیشتر گزارشاتی از حمایت‌های غیرمستقیم آنکارا از داعش از زمان آغاز بحران سوریه منتشر کرده‌اند اما دولت ترکیه مدعی است از ابتدای وقوع بحران سوریه تاکنون بیش از ۵۰۰۰ داعشی را بازداشت کرده است.