به گزارش پارس نیوز، 

منابع آگاه عراقی از اخراج «یحیی شراحیلی» دیپلمات سعودی از بغداد خبر دادند.

پایگاه خبری «صدی الخلیج» در گزارشی به جزئیات این اخراج دیپلمات سعودی -که معاون «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس نیز به شمار می‌رود- از عراق پرداخت و نوشت: شراحیلی طی مدت حضورش در عراق که نزدیک به سه هفته بود، با شماری از رهبران فراکسیون‌های عربی سنی در چارچوب تحرک در روند تشکیل دولت جدید عراق، دیدار و گفت‌وگو کرد.

منابع آگاه سیاسی در ائتلاف «الوطنیه» به ریاست «ایاد علاوی» و ائتلاف «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» اعلام کردند که شراحیلی که سرکنسول سفارت عربستان در اردن است، چهاردهم ماه گذشته میلادی با یک گذرنامه رسمی وارد بغداد شد و در مقر مهمانان در سفارت عربستان در عراق مستقر شد.

به گفته منابع آگاه، وی طی مدت حضورش در بغداد، دیدارهای متعددی با فراکسیون‌های سیاسی مختلف که اغلب سنی بودند، داشت تا جایی که گمان می رفت وی در راس یک هیأت سعودی با یک ماموریت رسمی وارد بغداد شده است.

بر اساس این گزارش، این دیپلمات سعودی به توصیه «ثامر السبهان» سفیر سابق عربستان در عراق  مقامات حزب «الحل» به ریاست «جمال الکربولی»، فراکسیون «الجماهیر السنیه» در استان صلاح‌الدین به ریاست «احمد الجبوری» (ابومازن)، ائتلاف «الوطنیه» از جمله علاوی و سلیم الجبوری را گرد هم آورد و تلاش کرد تا آنها را به پذیرش تشکیل یک ائتلاف جدید متقاعد کند.

منابع آگاه می‌گویند: جبوری و علاوی معتقد بودند که تمامی این گروه‌ها باید تحت رهبری ائتلاف الوطنیة درآیند و به آن بپیوندند زیرا دل بستن به ائتلافی با رهبری سایر رهبران سنی از جمله الکربولی و ابومازن، قابل اعتماد نیست زیرا این ارفاد به «نوری المالکی» نخست‌وزیر سابق عراق نزدیک بودند و تجارب پیشین نشان داده که این افراد به هیچ ائتلاف و توافق داخلی پایبند نخواهند شد.

بر اساس این گزارش، شخص العبادی به محض آنکه اطلاعاتی درباره فحوای تحرکات و اقدامات شراحیلی دریافت، خواستار خروجش از عراق شد نه وزارت خارجه این کشور.

گفته می‌شود که شراحیلی آشکارا مبالغ مالی زیادی از طریق حواله یا هدایا در عراق خرج کرد که در اغلب محافل سیاسی عراق از آن صحبت می‌شد. در داخل سفارت عربستان و محافل سیاسی عراق نیز آشوبی به پا شد زیرا وی گونه‌ای در عراق رفتار می‌کرد که  گویی هیأت اعزامی از سوی السبهان است و از سفیر عربستان در عراق نیز جایگاهش برتر است.

منابع آگاه مدعی هستند که وی مبلغ مالی زیادی به ائتلاف الوطنیه و برخی از طرف‌های دیگر در عراق در راستای تلاش برای ایجاد شکاف در ائتلاف‌های شیعی یا فراکسیون‌های تحت حمایت ترکیه یا قطر کمک کرده است و هدف از این اقدام تاثیرگذاری در ساختار دولت آتی و دور کردن آن از ایران و نزدیک کردنش به عربستان است.

شراحیلی در سالهای 2015 تا 2016، به عنوان دیپلمات در عراق فعالیت داشت اما پس از تغییراتی که ریاض در کادر دیپلماتیکش در این کشور ایجاد کرد به اردن منتقل شد.