به گزارش پارس نیوز، 

همزمان با انتشار برخی اخبار مبنی بر اینکه شاه بحرین در صدد برکناری نخست‌وزیر مادام العمر است، منابع سیاسی اعلام کردند در این کشمکش ابوظبی از شاه بحرین حمایت می کند.

در کشمکش موسوم به " کشمکش در قصر" بین حمد بن عیسی پادشاه بحرین با "خلیفه بن سلمان آل خلیفه" نخست‌وزیر این کشور، محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی از پادشاه حمایت می کند.

تلاش ابوظبی برای کنار زدن مرد قدرتمند بحرین

در این میان بن زاید تلاش دارد، نخست وزیر بحرین را که به مرد قدرتمند این کشور معروف است و از سال 1971 متصدی این پست بوده است، تغییر دهد.

به گفته این منابع سیاسی که القدس العربی توضیحی در مورد آن نداد، تلاش ولیعهد ابوظبی چیزی نیست جز گام نهادن در مسیر تغییر دیگری در نقشه حکومت بحرین که این بار ولیعهد کنونی این کشور یعنی سلمان آل خلیفه  را در بر می گیرد، به این معنی که ناصر بن حمد پسر چهارم پادشاه را که نزد پدرش جایگاه و اعتبار بیشتری دارد، جایگزین او کند.

توافق بن عیسی با بن زاید

روشن نیست که سناریوهای تغییر موجب خواهد شد سلمان بن حمد ولیعهد کنونی پست  نخست وزیری را تصدی کند و این اقدام به مثابه گام نخست بوده و تغییرات دیگری را در ولیعهدی بحرین به دنبال داشته باشد یا اینکه بن عیسی و بن زاید ترجیح می دهند سناریوی دیگری را در پیش بگیرند که بر اساس آن شخصی به جز ولیعهد کنونی جانشین شیخ خلیفه شود.

احتمال ناآرامی در خاندان حاکم بحرین

در این میان منابع مزبور هشدار دادند، احتمال ناآرامی در داخل خاندان حاکم بحرین نیز وجود دارد.

توافق محمد بن زاید و حمد بن عیسی بر سر این تغییرات به این دلیل است که ولیعهد ابوظبی با این تغییرات از هرگونه کانون قدرت که مانع سلطه کامل ابوظبی  بر بحرین شود، خلاص می شود.

علاوه بر این حضور مرد قدرتمند بحرین به مثابه شبحی برای بن عیسی است که به او گوشزد می کند اداره واقعی کشور در اختیار نخست وزیر بوده و یادآور نقش او در ناآرامی های 2011 است.

موضع مبهم عربستان سعودی 

اینکه عربستان سعودی در این کشمکش قدرت چه موضعی دارد باید گفت، روشن نیست که آیا ریاض با ابوظبی همراه شده و از تغییر نقشه حکومت در بحرین حمایت خواهد کرد و یا اینکه موضع محافظه کارانه خود را در قبال این اقدام ادامه خواهد داد.

این در حالی است که تلاش های پادشاه بحرین برای متقاعد کردن ریاض به حمایت از سرنگونی نخست وزیر این کشور یا همان خلیفه بن سلمان موضوع جدیدی نیست، بلکه وی پیش از این نیز تلاش کرده بود عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه متوفی سعودی را به این کار متقاعد سازد اما او در آن زمان هشدار داده بود که خلیفه زمام امور کشور را در دست دارد.

به نوشته القدس العربی معلوم نیست، آیا ریاض همان موضع ملک عبدالله در قبال تغییرات بحرین را حفظ خواهد کرد یا اینکه دست کم چه با رضایت و چه تحت فشار ابوظبی چشم خود را به روی این موضوع خواهد بست.

در این میان ناظران احتمال می دهند، عربستان ر برابر فشارهای ابوظبی تسلیم شود زیرا ریاض امروز دیگر مانند ریاض دوران ملک عبدالله نیست و محمد بن زاید اکنون نقش کفیل محمد بن سلمان ولیعهد  سعودی را ایفا می کند و مسئولیت تبلیغ برای او و زمینه سازی برای پادشاهی اش را بر عهده دارد و بر این اساس برای بن سلمان بسیار سخت است که در برابر خواسته‌های بن زاید بیطرف بماند.

سرو صدا در فضای مجازی

با انتشار این اخبار صفحات اجتماعی بحرین به صحنه بحث و جدل حامیان حمد بن عیسی از یک طرف و هواداران خلیفه بن سلمان تبدیل شده است.

در همین ارتباط "عادل مرزوق" سردبیر مرکز مطالعات و انتشارات بحرین در صفحه توییتر خود نسبت به "ادامه سنگ پرانی خشونت آمیز و غیرمسئولانه و نیابتی  بین ستون های قدرت در بحرین" هشدار داده و آن را خطرناک دانست.

تغییر تاریخی در پست نخست وزیری بحرین

به گفته او اکنون نوعی تمایل به تغییر تاریخی در پست نخست وزیری در بحرین در جریان است که احتمالا پس از پایان انتخابات پارلمانی آینده که قرار است اواخر سال جاری میلادی برگزار شود، صورت خواهد گرفت، هرچند هنوز تصمیم گرفته نشده است و به عبارت بهتر توافقی در این خصوص به دست نیامده است به ویژه اینکه این موضوع به مشورت قبلی با عربستان و امارات نیاز دارد.