به گزارش پارس نیوز، 

این تارنمای آمریکایی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بیست و پنجم مه (4 خرداد) در تماسی تلفنی در مورد تعرفه های اعمال شده از سوی دولت ترامپ بر واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، صحبت کردند. ترودو از ترامپ پرسید که چگونه ارتباط مسئله اعمال تعرفه ها را به «امنیت ملی آمریکا» توجیه می کند. ترامپ در پاسخ گفت: «مگر شما نبودید که کاخ سفید را به آتش کشیدید؟»

ترامپ در واقع به جنگ 1812 اشاره می کرد. 

مشکل این اظهارت دراین است که این سربازهای بریتانیایی بودند که درجریان جنگ 1812 کاخ سفید را به آتش کشیدند. به نقل از تاریخ دانان، حمله بریتانیا به واشنگتن در واقع به تلافی حمله آمریکایی ها به یورک در استان اونتاریو روی داد، که در آن زمان از کلونی های بریتانیا بود اما بعد‌ها قسمتی‌ از کانادای کنونی شد. 

دستیاران رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر کانادا از اظهارنظر در خصوص اظهارات ترامپ مبنی براین که کانادا کاخ سفید را به آتش کشیده است ، امتناع کردند.

سی ان ان در ادامه نوشت: ترودو علنا توجیه امنیتی برای اعمال تعرفه ها علیه کانادا را محکوم کرده است.

«صریح بگویم، این ایده که ما به نوعی تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا هستیم، توهین آمیز و غیرقابل قبول است.» 

کریستیا فریلند(Chrystia Freeland) وزیر امور خارجه کانادا نیز در گفتگو با تلویزیون سی ان ان اقدام دولت ترامپ را زیر سوال برده و گفت: «من از دوستان آمریکایی پرشمار کانادا می پرسم، آیا کانادا واقعا تهدیدی برای امنیت ملی شماست؟» 

به نوشته این شبکه خبری، ترامپ روز شنبه در توییتی از تصمیم خود برای اعمال تعرفه بر واردات از کانادا ودیگر متحدان آمریکا دفاع کرد ونوشت: « در حوزه ی تجارت باید با آمریکا منصفانه رفتار شود.»

مقام های کانادایی با شبکه سی ان ان در میان گذاشتند که چند ماه قبل ترامپ شخصا به ترودو اطمینان خاطر داده بودکه کانادا از تعرفه های آلومینیوم و فولاد معاف خواهد شد. 

کانادا در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) کوشید تا به نگرانی ترامپ در مورد این که آلومینیوم و فولاد چینی در کانادا تخلیه شده و از آن جا به آمریکا منتقل می شود، رسیدگی کند. در آن دوره ترودو در بیانیه ای از افزایش بودجه و هوشیاری های مرزی برای «جلوگیری از انتقال فولاد و آلومینیوم خارجی با قیمت های غیرمنصفانه به بازارهای آمریکای شمالی،» خبر داد.

مقامات کانادایی در آن زمان بر این باور بودند که چنین کاری دولت ترامپ را راضی کرده و کانادا را برای همیشه از تعرفه های فولاد و آلومینیوم معاف خواهد کرد.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اوایل سال جاری میلادی تعرفه های گسترده ای را بر واردات فولاد وآلومینیوم به آمریکا وضع کرد که با اعتراضات گسترده ای از سوی شرکای تجاری این کشور مواجه شد.

این اقدام شامل تعرفه 25 درصدی بر واردات فولاد و 10 درصدی بر واردات آلومینیوم است.

ترامپ گفت کشورش سالیانه میلیاردها دلار در تجارت با تقریباً همه شرکای تجاری خود از دست می دهد و باید با این تجارت یک طرفه مقابله کند.

این تصمیم ترامپ واکنش هایی را از سوی کشورهای مختلف برانگیخت و این کشورها اعلام کردند که در مقابله با این اقدام تعرفه هایی را بر واردات کالا از آمریکا اعمال می کنند.برخی تحلیلگران از این اقدام به عنوان جنگ تجاری یاد می کنند.