به گزارش پارس نیوز، 

'لی وی جیان' از موسسه مطالعات بین المللی شانگهای، اقدام ترامپ را در این خصوص گستاخانه توصیف کرد و گفت: چین بر خلاف واشنگتن به دنبال حل همه مسایل از طرق صلح آمیز است.

وی گفت که ترامپ با این حرکت نه فقط یک چالش دیگر در دنیا ایجاد کرده بلکه اعتبار جهانی خود را خدشه دار کرده و این می تواند مذاکرات آتی این کشور با کشورهای دیگر را نیز دچار مشکل کند.

این کارشناس چینی تصریح کرد که از جمله اینکه اکنون کره شمالی به دلیل این مساله دیدگاهی متفاوت نسبت به آمریکا خواهد داشت و اجلاس سران این دو کشور و موفقیت آن هم در ابهام است.

** آمریکا در حال دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی است

'تایو ون جایو' محقق آکادمی علوم اجتماعی چین هم تصمیم ترامپ در زیر پا گذاشتن برجام را تقبیح کرد و افزود این کشور در حال دامن زدن به یک مسابقه تسلیحاتی بسیار خطرناک است که دنیا را به مخاطره می اندازد.

او با اشاره به اینکه برخلاف آمریکا کشورهای دیگر همچنان بر حراست از برجام تاکید می ورزند گفت: آمریکا چهره جهانی خود را بدجوری خدشه دار کرد.

** آمریکا از نفوذ گذشته در خاورمیانه برخوردار نیست

'لی وی جیان' کارشناس مرکز مطالعات چین نیز گفت آمریکا دیگر از نفوذ گذشته در خاورمیانه برخوردار نیست و دنیا نیز دیگر حرف شنوی از این کشور ندارد در منطقه خاورمیانه لازم است چین به عنوان یک بازیگر فعال جای واشنگتن را پر کند.

او گفت که ما همیشه خواستار حل و فصل مسایل از طریق صلح آمیز بوده ایم و حالا که دوران افول آمریکا فرا رسیده است چین باید جایگزین این کشور در خاورمیانه شود.