به گزارش پارس نیوز، 

نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن از «پایان بحران» جزیره سقطری بین امارات و دولت مستعفی مستقر در این جزیره یمنی پس از توافق دو طرف خبر داد.

«احمد بن دغر» نخست وزیر دولت مستعفی یمن امروز دوشنبه اعلام کرد که «بحران» بین دولت مستعفی مستقر در جزیره سقطری و دولت امارات پس از توافق دو طرف درباره بازگشت اوضاع جزیره به قبل از استقرار نیروهای اماراتی به پایان رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری عربی۲۱، یک منبع وابسته به دولت مستعفی یمن اعلام کرد که «در پی حصول این توافق، بن دغر و هیات همراه او جزیره سقطری را به مقصد عدن ترک کردند.»

بن دغر نخست وزیر دولت مستعفی یمن در صفحه فیسبوک خود نوشت: توافق حاصل شد و سقطری به وضعیت قبلی خود بازگشت. بحران جزیره که نزدیک بود باعث شکاف بین صفوف ائتلاف شود، به پایان رسید.»

توافق بین امارات و دولت مستعفی یمن بر سر جزیره سقطری پس از ورود روز گذشته نظامیان سعودی به جزیره صورت گرفته است.

امارات اخیرا صدها نظامی را در بخش‌های حیاتی این جزیره چون فرودگاه، بنادر و مقرهای دولتی مستقر کرده است. این کشور یکی از ستون‌های اصلی ائتلاف عربستان در نبرد علیه حوثی‌های یمن است .

این در حالی است که «هاشم سعد السقطری» استاندار «سقطری» نیز چند روز قبل اقدام‌های امارات را محکوم کرد و از دولت مستعفی یمن برای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری امارات در کشور، انتقاد کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی یمن« سبأ» اظهار داشت: «حضور نیروهای اماراتی در جزایر سقطری نقض آشکار کلیه قوانین و مقررات بین‌المللی و به منزله دخالت آشکار در امور کشورهای دیگر است.»

سقطری، یک مجمع الجزائر یمنی شامل 6 جزیره و دارای جایگاه راهبردی ویژه‌ای در اقیانوس هند ، شاخ آفریقا و خلیج عدن است و امارات که اکنون بخش‌های زیادی از سواحل و اراضی جزیره «سقطری» را، تحت کنترل خود گرفته است، می‎خواهد این جزیره مهم یمن را به مرکز نفوذش در خلیج عدن و شاخ آفریقا مبدل کند.