به گزارش پارس نیوز، 

دومینیک دو ویلپن، نخست وزیر اسبق و وزیر خارجه اسبق فرانسه در سخنانی در نشست «بنیاد رهبران برای صلح» اظهار کرد: 10 تا 20 سال آینده، خطرناک‌ترین دوران قرن بیست و یکم خواهد بود زیرا دیگر هیچ مقررات و اجماعی در غرب وجود ندارد.

وزیر امور خارجه و نخست وزیر فرانسه در دوران ریاست جمهوری ژاک شیراک گفت: حدود یک قرن جهان توسط ایالات متحده اداره می‌شد، اما اکنون (با وجود دولت ترامپ ) جهان غرب دیگر مرکزی ندارد. این تغییری بسیار مهم است زیرا دنیای غرب نمی‌داند که چگونه سخن بگوید و چگونه عمل کند.

وی افزود: آمریکا دیگر نمی‌خواهد نقشی را که ما به آن عادت کرده‌ایم ایفا کند و چندجانبه گرایی را کنار گذاشته است. در چنین شرایطی طی 10 تا 20 سال آینده چین به‌عنوان یک قدرت در حال ظهور همچنان در حال افزایش نفوذ خود خواهد بود و آمریکا نیز هرکاری می‌کند تا جلوی این اتفاق را بگیرد.

دو ویلپن تاکید کرد: اروپا و جهان به نهادها و ترتیبات جدیدی برای تامین امنیت خود نیازمند است و نقش دیپلمات‌ها و رهبران کشورهای مختلف جهان برای جلوگیری از یک جنگ جدید بیش از پیش احساس می‌شود.

نشست بنیاد رهبران برای صلح تا 25 اردیبهشت ماه سال جاری در پاریس در حال برگزاری است که کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور دارد.