سید علی الحسینی سخنگوی رسمی نیروهای داوطلب ترکمن وابسته به نیروهای داوطلب مردمی عراق ادعاهای ترکیه مبنی بر حضور در عراق برای حمایت از ترکمنها را رد کرد و به اردوغان رئیس جمهور این کشور درباره غرق شدن در باتلاق عراق هشدار داد.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای داوطلب ترکمن در پاکسازی شهر موصل از لوث تروریسم تکفیری مشارکت می کنند گفت: ما در آزادسازی الحویجه و مناطق باقی‌ مانده در شمال صلاح‌الدین و شمال شرق آن و جنوب غرب کرکوک شرکت خواهیم کرد. ما آماده و منتظر ساعت صفر برای مشارکت هستیم.

عضویت 30 هزار ترکمن در حشدالشعبی

سخنگوی رسمی نیروهای داوطلب ترکمن در پاسخ به سؤالی درباره تعداد نیروهای داوطلب ترکمن که به عضویت الحشد الشعبی در آمده اند گفت: در مجموع بیش از 30 هزار نیروی ترکمن به عضویت گردانهای داوطلب مردمی در آمده‌‌اند.

ماهیت دخالتهای بین المللی در آزادسازی موصل

وی درباره دخالتهای بین‌المللی در عملیات آزادسازی موصل و مخالفت برخی از کشورهای منطقه با ورود نیروهای داوطلب مردمی به این شهر گفت: همه با توطئه هایی که قبل از عملیات آزادسازی نینوا طراحی شده بود، آشنا هستند. همچنین زمانی که ما فلوجه و الانبار را آزاد کردیم برخی توطئه‌های بین‌المللی وجود داشت که در راس آن شیطان بزرگ آمریکا قرار داشت. همه می‌دانند که این کشور است که داعش را به وجود آورد. همه می‌دانند که این توطئه های منطقه ای و بین الملی هرگز  تاثیری بر ما نخواهد گذاشت. همانگونه که از دو سال پیش تاکنون بر ما تاثیری نگذاشته است. هنگامی که فلوجه را آزاد کردیم، صدای عربستان ملعون و کشورهای عربی مانند قطر و دیگران در آمد، زیرا آنها نگران مزدورانشان بودند، نه اهالی فلوجه.

ترکمنها و نیروهای ترکیه

وی درباره دخالت نظامی ترکیه در عراق به بهانه حمایت از اهل تسنن و ترکمنها گفت: پاسخ من به این سؤال همان پاسخ قبلی است. ما پیام خود را به عنوان ترکمنها اعلام کردیم و گفتیم که ما به آنها نزدیکتر هستیم و اگر به یک وجب از خاک ما تجاوز کنند، با آنها همانند داعشی‌ها تعامل می‌کنیم.

سخنگوی رسمی نیروهای داوطلب ترکمن درباره اظهارات اخیر اردوغان درباره موصل گفت: اردوغان می‌خواهد امپراطوری عثمانی جدیدی را راه بیندازد، اما ما به او می‌گوییم که تو هرگز نمی توانی که اتحاد ملی عراق را بر هم بزنی، ترکمنها و عراقی‌ها و اهل تسنن و شیعیان عراق همه یک ملت هستند.

دخالت ترکیه چرا الان؟

حسینی درباره راز دخالت ترکیه در جنگ علیه داعش بعد از دو سال از اشغال موصل توسط این گروه تروریستی گفت: ما می‌دانیم که اردوغان تلاش می‌کند که ارتشش را در باتلاق عراق غرق کند تا او و حزب و مزدورانش مطمئن شوند که دیگر کودتای دومی وجود ندارد. او نگران حزب و سرنوشتش است و نگران ترکمنها نیست.

نگرانی های کاذب ترکیه

سخنگوی رسمی نیروهای داوطلب ترکمن در ادامه این گفتگو با بیان اینکه نگرانی‌های ترکیه کاذب است خطاب به اردوغان گفت: اردوغان، آن زمان که آمرلی به مدت 85 روز در محاصره بود، تو کجا بودی؟ آیا آنها ترکمن نبودند؟ هنگامی که طوزخورماتو و مناطق ترکمن نشین محاصره شد تو کجا بودی؟ هنگامی که قصر بشیر محاصره شد و زنان و فرزندانشان به اسارت گرفته شدند کجا بودی؟ آیا آنها را ندیدی؟ آیا الان آمده‌ای که از مزدورانت دفاع کنی؟

ترکمنها نیازی به حمایت ترکیه ندارند

حسینی درباره توانایی ترکمنها برای دفاع از خود در مبارزه با داعش و انسجام آنها گفت: ما نیازی به ترکیه و هیچ نیرویی نداریم. الحمدلله ما توانا هستیم و مشارکت تاثیر گذار ما در عملیاتهای مختلف در فلوجه، الانبار و صلاح‌الدین و در مناطق خودمان دال بر این مدعا است. نیروهای داوطلب ترکمن نیازی به ترکیه یا نیروهای ترکیه ندارند.

نقش ترکمنها در عراق

سخنگوی رسمی نیروهای داوطلب ترکمن درباره نقش ترکمنها در عراق گفت: ترکمنها بخشی از ملت عراق هستند. نل در زمان مخالفت با رژیم سابق، شهید داده ایم. ما بخشی مهم از عراق هستیم و به هیچ قدرت خارجی اجازه دخالت نمی‌دهیم. وطن جزو مقدسات ما است و مقدسات خط قرمز ما است.

آینده عراق بعد از موصل

وی درباره آینده عراق بعد از آزادسازی موصل در سایه برخی اظهارات مبنی بر تلاشهایی که برای تجزیه عراق صورت می گیرد و تشکیل ارتش سنی و دولت سنی که توسط ترکیه مطرح شده است گفت: اردوغان با دولتهای عربی فرقی ندارد. ترکیه امروز در تنگنای سیاسی است. او از تشکیل دولت سنی دم می زند. اما سوال ما از اردوغان این است که آیا تو به اهل تسنن در ترکیه احترام گذاشته ای؟ آیا حقوق علوی‌ها در کشورت رعایت می‌شود؟ زمانی که ارتش تو مردم را در خیابانها می‌کشت، کجا بودی. ما به اردوغان می‌گوییم که ای اردوغان به خدا سوگند اگر به عراق دست درازی کنی، ما ترکمنها قبل از هر گروه دیگر عراقی آن را قطع خواهیم کرد.