به گزارش پارس به نقل از العالم، انتظار می رود اس 500 که ساخت شرکت روسی "آلماز اینتی" است، از لحاظ قدرت از سامانه موشکی پدافند هوایی اس 400 که نیروی هوا ـ فضای روسیه در سوریه از آن استفاده می کند، برتر باشد.

 

به نوشته نشنال اینترست، این سیستم می تواند به طور همزمان تا ده موشک بالستیکی مافوق صوت را کشف کرده و همچنین موشک های عملیاتی ـ تاکتیکی را نابود سازد. علاوه بر این اس 500 به طور بالقوه قادر است موشک ها را در فضای کیهانی نزدیک رهگیری کند.

 

نشنال اینترست در ادامه می نویسد: قرار است سامانه اس 500 به همراه اس 300 و اس 400 بخشی از سیستم متحده دفاع موشکی روسیه شود.

 

این مجله آمریکایی در پایان آورده است: یکی از کارشناسان نظامی آمریکا تاکید کرده که مجموعه صنایع نظامی روسیه که پس از فروپاشی اتحاد شوروی به شدت آسیب دیده بود، توانسته به شکل غیر قابل درکی به ساخت سامانه های پیشرفته دفاع موشکی ادامه داده و از انحطاط این صنعت جلوگیری کند. در نهایت، این تسلیحات پرقدرت از آب در آمده و بسیاری از مقامات نظامی آمریکا به خاطر مشکلاتی که اس 500 می تواند برای جنگنده های به اصطلاح نامرئی اف 22، اف 35 و بی-2 به وجود آورد، به طور جدی نگران شده اند، زیرا این جنگنده ها به سادگی قادر به عبور از این مجموعه های پدافندی نخواهند بود.