به گزارش پارس به نقل از تسنیم، گرچه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از سوی مشاوران امنیت ملی تحت فشار قرار دارد تا جبهه جدیدی را علیه داعش در لیبی باز کند ولی وی نگران دخالت نظامی در یک کشور دیگر و تبعات احتمالی آن است.

وی به مشاوران خود گفته است تا تلاش ها برای کمک به تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی را مضاعف کنند و همزمان پنتاگون نیز گزینه های خود را بررسی نماید، گزینه هایی که شامل حمله هوایی، یورش های کماندویی یا ارائه مشاوره به شبه نظامیان لیبی، یعنی همان ماموریتی که نیروهای ویژه آمریکایی هم اکنون در سوریه انجام می دهند. استفاده وسیع از نیروی زمینی آمریکا مورد بررسی قرار نمی گیرد.

نشست اوباما با مشاوران امنیت ملی هفته گذشته برگزار شده و هنوز هیچ تصمیمی درباره راهبرد آمریکا در لیبی نهایی نشده است. یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، تاکید کرد: این کاخ سفید است که باید تصمیم بگیرد.

مقام های پنتاگون اعلام کرده اند که تعداد تروریست های داعش در لیبی به بیش از 5000 تا 6500 هزار نفر افزایش یافته است که این رقم دو برابر آمارهای اعلام شده از سوی دولت آمریکا طی پاییز گذشته است.

سرکرده داعش در سوریه ده ها فرمانده این گروه تروریستی را به لیبی اعزام کرده تا یکی از خطرناک ترین شاخه های داعش را در خاک لیبی تشکیل دهند.

طی ماه های اخیر، نیروهای ویژه آمریکا و انگلیس ماموریت های جاسوسی و شناسایی در لیبی را افزایش داده اند تا سرکردگان داعش در لیبی را شناسایی نمایند.

برنامه ریزان نظامی هنوز منتظر راهبرد نهایی دولت آمریکا برای دخالت در لیبی هستند. آیا این دخالت شامل حمله به سرکردگان اصلی داعش خواهد شد یا حمله به اهداف گسترده تری را شامل می شود یا در نهایت تصمیم به استقرار کماندوها برای همکاری با نیروهای داخلی لیبی گرفته می شود.

مقام های آمریکایی در عین حال گفته اند که هر گونه اقدامی در لیبی با متحدان اروپایی هماهنگ خواهد شد.