• لینک کوتاه
 • کد خبر: 324708

  2 ژنرال و یک سرهنگ ژاندارمری ترکیه به دستور دولت این کشور و در ارتباط با پروندۀ جنجالی توقیف کامیون‌های عازم سوریه بازداشت شدند.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، پس از اقدام اخیر دولت ترکیه در صدور حکم حبس برای خبرنگاران روزنامه «جمهوریت» به‌جرم افشای رسوایی ارسال سلاح به سوریه، رسانه‌های ترکیه به‌تازگی از دستگیری 2 ژنرال و یک سرهنگ این کشور درخصوص این پرونده خبر داده‌اند.

  به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، به نقل از روزنامه «تودی‌زمان» ترکیه، دولت اردوغان روز گذشته 3 تن از افسران عالی‌رتبه این کشور را به اتهام ممانعت از حرکت کامیون‌های متعلق به «سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (MiT)» در سال 2014، بازداشت کرد.

  وبگاه «دویچه‌وله» آلمان اضافه می‌کند، این سه نظامی بلندپایه، سرلشکر «ابراهیم آیدین»، سرتیپ «حمزه چلپ‌اوغلو» و سرهنگ «برهان‌الدین جهانگیر اوغلو» بوده‌اند که به‌ترتیب، فرمانده شهربانی «آنکارا»، فرمانده سابق شهربانی «آدانا» و رییس سابق مرکز تحقیقات جنایی شهربانی می‌باشند.

  تودی‌زمان می‌نویسد: «این سه مقام ارشد، در ماه ژانویه 2014 (دی‌ماه 92)، بدنبال اطلاعاتی که از منبعی ناشناس مبنی بر حرکت یک محمولۀ اسلحه به مقصد سوریه دریافت می‌کنند، مانع ادامه مسیر چند کامیون مشکوک در جنوب ترکیه و نزدیک مرزهای این کشور با سوریه می‌شوند.»

  به نوشته رزونامه جمهوریت، بعد از انتشار خبر مذکور در رسانه‌های جمعی ترکیه، «رجب اردوغان» نخست‌‌وزیر وقت و رییس‌جمهور فعلی، همچنین «احمد داود اوغلو» وزیر خارجه وقت و نخست‌وزیر کنونی این کشور، با واکنش به اقدام مسئولان نظامی، محموله خودروهای متوقف شده را صرفاً کمک‌های بشردوستانه برای ترکمن‌های مقیم سوریه عنوان ‌می‌کنند.

  به گزارش اسپوتنیک، احزاب مخالف حزب حاکم ترکیه و همچنین برخی رسانه‌های این کشور، در آن زمان اعلام کردند درواقع این خودروها درحال انتقال اسلحه و جنگ‌افزار برای تروریست‌های مستقر در سوریه بوده‌اند.

  این رسانه روسی می‌افزاید حتی مقامات شهربانی نیز در آن رزوها تأیید کردند مقصد کامیون‌های توقیف شده به سمتی که به مناطق ترکمن‌نشین سوریه منتهی بشود نبوده است.

  رییس‌جمهور ترکیه، هفته گذشته، دو روز مانده به صدور حکم دادگاه برای حبس روزنامه‌نگاران افشاگرِ این واقعه، به‌یکباره سمت‌و‌سوی داستان را به گونه‌ای ناشیانه تغییر می‌دهد. اسپوتنیک در گزارش امروز خود متذکر می‌شود اردوغان سه‌شنبۀ گذشته گفت این خودروها به سوی نیروهای معارض و همکار تروریست‌های داعش، موسوم به «ارتش آزاد سوریه (FSA)» رهسپار بوده‌اند. رهبر 61 سالۀ حزب عدالت و توسعه این سخنان را درجمع طرفداران خود در شهر «بالیکسیر» در منطقه «مرمره» بر زبان آورده بود.

  مقصد و مأموریت واقعی محموله‌های ذکر شده، پس از اظهارنظر «عبدالله گل» رییس‌جمهور سابق ترکیه در سال 2014، بیش از پیش قوت گرفت. گُل در آْن زمان گفته بود قضیۀ این خودروها یکی از «اسرار ملی» بوده است.

  به گفته خبرنگار دویچه‌وله، «جان دوندار» سردبیر روزنامه جمهوریت و «اردم گل»، رئیس دفتر این روزنامه، با شکایت شخص رجب طیب اردوغان، روز پنجشنبه 26 نوامبر(5 آبان 94) بازداشت و راهی زندان شدند – این دو روزنامه‌‌نگار به «جاسوسی» و «عضویت در تشکیلات تروریستی» متهم شده‌ بودند.

  به گزارش «اشپیگل آنلاین»، علت اصلی دستگیری این دو خبرنگار، گزارشی بوده که آنها درباره ارسال محموله‌ سلاح به سوریه نوشته بودند. در واقع، این همان محموله‌ای است که سه نظامی ارشد دستگیرشده مانع از انتقال آن به خاک سوریه شدند.

  ارسال سلاح به سوریه ترکیه دولت رسانه سوریه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها