به گزارش پارس ، محمدرضا نجفی منش در گفت وگو با اقتصادپرس با بیان این مطلب اظهار داشت: هم اکنون بخش زیادی از تولیدکنندگان به نقدینگی نیاز دارند و نقدینگی خواهی در این بخش بالاست و عدم توانایی تامین مالی این بخش باعث شده که تولیدات خودرو نسبت به دو سال گذشته یعنی در سال ۹۰ که بالاترین میزان تولید را داشتیم، ۳۰ درصد افت پیدا کند. وی افزود: این مشکلات و کاهش حجم تولید باعث شده که از رتبه ۱۳ در تولید خودرو در جهان به رتبه ۲۱ سقوط کنیم و در صورتی که همین روال ادامه پیدا کند، با سقوط بیشتری روبه رو خواهیم شد.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با اشاره به تعطیلی حدود ۱۶۰ واحد قطعه سازی در کشور، تصریح کرد: بقیه قطعه سازان هم همچنان ضرر می دهند و با ظرفیت خیلی پایین به تولیدات می پردازند. در عین حال، دو خودروساز بزرگ کشور هم در سال ۹۱ با ضرر بالا به تولید پرداختند.

نجفی منش با بیان این که یک بخش از ضرر خودروسازی ها به سال ۹۲ انتقال پیدا کرده است، متذکر شد: همه این ها نتیجه ای جز ضرر صنایع، کاهش تولید و اشتغال در پی ندارد.

وی با تاکید بر این که دولت باید به سمتی رود که واردات نقش کمتری در تولیدات آتی داشته باشد، گفت: عمده مواداولیه تولید خودرو را می توان از محصولات پتروشیمی تامین کرد و نیز واردات قطعات به شدت کاهش یابد. در کنار آن، سعی کنیم تا بازارهای صادراتی جدیدی را پیدا کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با بیان این که در حال حاضر فشار داخلی روی صنایع خودروسازی بالا است که این فشارها باید کاهش پیدا کند، تاکید کرد: فشارها و انتقادها نباید به حدی باشد که از دست دادن بازارهای صادراتی، نتیجه آن باشد.

نجفی منش با اشاره به انتقادها نسبت به کیفیت خودروهای تولید داخل، خاطرنشان کرد: این انتقادها نباید باعث از دست داد بازار صادراتی عراق شود که البته صادرات خودرو به این کشور هم اکنون با کاهش شدیدی روبه رو بوده است.