به گزارش پارس به نقل از نامه، در هفت ماهه ۱۳۹۲ معادل ۳۰ هزار و ۳۶۹ دستگاه انواع خودروهای سواری به ارزش تقریبی ۶۲۰.۵ میلیون دلار وارد کشور شد.

این میزان واردات از نظر تعداد و ارزش نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۱ و ۱۹.۵۹ درصد رشد نشان می دهد. همچنین وزن خودروهای وارداتی با افزایش ۱۹.۸۲ درصدی به بیش از ۴۵ هزار و ۳۰۰ تن رسید و در مهر ماه امسال هم واردات خودرو با افزایش ۱۰۶ درصدی به ۸۱۴۷ دستگاه رسید.

ارزش این میزان واردات خودرو هم با افزایش ۶۷.۰۷ درصدی به بیش از ۱۵۵.۸ میلیون دلار رسید. ضمن اینکه وزن خودروهای وارداتی در مهر ماه ۱۳۹۲ نیز با ۸۶.۹۹ درصد افزایش به بیش از ۱۱ هزار و ۸۰۰ تن رسید.

رشد ۳۱ درصدی واردات خودرو در هفت ماهه امسال در حالی به دست آمد که در شش ماهه امسال واردات خودرو از نظر تعداد ۱۵.۴ درصد افزایش یافته بود. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که طی تنها یک ماه نرخ رشد واردات خودرو بیش از دو برابر شده است.

ضمن اینکه ارزش خودروهای وارداتی در شش ماهه امسال ۸.۸۷ درصد افزایش یافته بود که این رقم در هفت ماهه به ۱۹.۵۹ درصد رسید.

اما طی ماه های اخیر واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به کشور ممنوع بود و در لیست خودروهای وارد شده به کشور شاهد خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نبودیم. اما اواسط مهر ماه بود که وزیر صنعت اعلام کرد که تاکنون خودروهای با حجم موتور کمتر از ۲۵۰۰ سی سی به دلیل قرار گرفتن در اولویت ۹ کالایی وارد کشور می شدند که براساس آمارها در ۵ ماهه ابتدای امسال ۱۷ هزار دستگاه خودرو با این حجم موتور وارد کشور شده است.

نعمت زاده تاکید کرد که بر اساس تصمیم دولت واردات کالاهای اولویت ۱۰ با شروطی آزاد شده است که بر این اساس، واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز که در این گروه قرار می گرفتند آزاد است که البته شروطی دارد.

وی همچنین اعلام کرد که تعرفه واردات خودرو با حجم موتور حدود ۳ هزار سی سی ۷۰ درصد است که بر این اساس واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی با تعرفه ۱۴۰ درصد امکان پذیر است.

بر همین اساس از اواخر مهر ماه شاهد واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی به کشور هستیم و این احتمال وجود دارد که در ماه های آینده نیز واردات این خودروها افزایش یابد.

اما در نخستین ماه پاییز گران قیمت ترین خودرویی که از طریق معاونت واردات و ترانزیت تهران وارد کشور شده است بنز ۵۰۰ s بوده که ارزش واردات این خودرو ۱۷۴۹۳۰ دلار بوده است و بر اساس دلار آزاد که ۳۰۰۰ تومان است ارزش واردات این خودرو ۵۲۴ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان است.

اما نکته جالب توجه این است که قیمت این خودرو در بازار آزاد حدود یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان است.

همچنین پس از این خودرو گران قیمت ترین خودروی وارد شده به تهران بی ام و m۶ به ارزش ۱۶۱۵۴۲ دلار بوده است.

در جدول زیر گرانقیمت ترین خودروهای وارد شده به تهران آمده است: