به گزارش پارس به نقل از فارس، بر اساس مصوبه هیئت پذیرش بورس کالا، وجه تضمین مورد نیاز برای معاملات قراردادهای آتی سکه با کاهش ۱۵۰ هزار تومان دیگر، ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده است.

بنابراین گزارش هر قرارداد که شامل ۱۰ سکه بانکی است، با وجه تضمین ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومانی قابل معامله خواهد بود.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تداوم روند نزولی نرخ ارز و سکه در بازار، قراردادهای آتی سکه هم تحت تأثیر همین امر کاهش قیمت داشتند، بنابراین با توجه به همین کاهش وجه تضمین نیز کمتر تعیین شده است.

به گزارش فارس، معامله گران تقریبا یک سال پیش برای انجام معاملات قراردادهای آتی باید حدود ۷ میلیون تومان وجه تضمین را تأمین می کردند، اما اکنون این میزان به نصف رسیده است.

این گزارش می افزاید، برخی فعالان سکه آتی معتقدند با کاهش وجه تضمین معامله گران قدرت مانور بیشتری پیدا کرده و به نسبت مبلغی که در این معاملات سرمایه گذاری می کنند، می توانند تعداد قرارداد بیشتری باز و بسته کنند.

همچنین، این فعالان با بیان اینکه معامله گران نباید با توجه به کاهش وجه تضمین اولیه برای قراردادهای آتی تحت تأثیر جو و شایعات در بازار قرار گرفته و روند متعادل بازار را منحرف کنند.

طی روزهای گذشته و با توجه به کاهش قیمت سکه در بازار و همچنین هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی، قراردادهای آتی نیز همچنان به صورت منفی معامله می شوند.