احسان رضاپور، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با پارس‌نیوز اظهارداشت: واقعیت بازار سرمایه چند ماه اخیر رویارویی با چالش‌ها و ابهاماتی بود که در کنار پرامتر‌های اثرگذار، بر بازار بورس و رویه آن موثر بود‌.

وی افزود: افزایش نرخ‌های جهانی و وضعیت نرخ بهره به ویژه نرخ دلار نیمایی و تحولات مدیریتی از جمله مسائلی‌ست که می‌تواند بر فضای این بازار اثر بگذارد. در هفته‌های اخیر تحولات مدیریتی در وزارت اقتصاد، بانک‌ها و سازمان بورس شاهد بودیم. این مسئله موجب خواهد شد تا استراتژی تغییر یافته مبرهن و پیش‌بینی وضعیت آتی راحت‌تر گردد.

رضاپور تصریح کرد: به جز موارد اثرگذار درحال حاضر با کسری بودجه مواجه هستیم که این مسئله می‌تواند سیاست‌های اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد. شرایط پیش‌رو و وجود ابهامات اقتصادی چه در فضای اقتصادی کشور و چه در فضای بورس، موجب شده تا سرمایه‌گذاران کمی دست نگه دارند و به تشخیص فرصت‌های واضح‌تر اقدام کنند.

این کارشناس بازار بورس همچنین خاطرنشان کرد: آنچه که امروز در بازار سرمایه شاهد هستیم، باورهایی‌ست که سرمایه‌گذاران در این مقطع دارند. این باورها می‌توانند بر روند بازار و شیوه محرک آن تاثیر به‌سزایی داشته‌ باشند. قریب به یک سال است که بازار دچار روند نزولی پر شتاب شده است. از طرفی طی‌ما‌ه های اخیر قیمت‌ سهام شرکت‌ها در کف قرار گرفته و رده پایین‌تری نسبت به ماه‌های گذشته را تجربه می‌کنند.

وی در پایان این گفت‌وگو متذکر شد: از نگاه تحلیل‌گران ماهیت‌ حبابی بورس افتی را تجربه نکرده است اما از منظر یک سرمایه‌گذار علی‌رغم تاکید کارشناس مبنی بر ارزنده بودن قیمت سهام شرکت‌ها، فضای بورس در حال افت بیش‌تر و در نتیجه رو به اعتمادی ست. ای بی اعتمادی موجب شده تا سرمایه‌گذاران، رشدهای مقطعی فرصتی برای خروج تلقی کنند.