افزایش قیمت شیر دلایل مختلف دارد. افزایش قیمت شیر به شیر خام مربوط نمی‌شود .


اقتصاد نیوز : به نقل از روزنامه آرمان ملی، با تصویب افزایش قیمت شیر خام به 6400 تومان از ابتدای این ماه به تدریج نرخ محصولات لبنی در حال رشد بوده و یا در برخی از محصولات تولیدکنندگان برای کاهش فشار روانی این رشد قیمتی روش کاهش وزن و گرانی 20 تا 30 درصدی را در پیش گرفته اند.

در واقع چالش گرانی شیر خام از اواسط تیرماه رقم خورد اما با مخالفت مسئول دفتر رئیس جمهور وقت که به نقل از رئیس دولت گفته بودند در ماه های پایانی هیچ گونه افزایش قیمتی بدون هماهنگی صورت نگیرد این مصوبه را ملغی اعلام کرد اما در نهایت وزیر جهاد با استفاده تصمیم شورای قیمت گذاری مصوبه افزایش قیمت شیر به 6400 تومان را ابلاغ کرد.

همزمان با این ابلاغیه صنایع لبنــی نیز درخواست افزایش قیمت تا 70 درصدی 10 محصولی که مشمول قیمت گذاری می شد را خواستار شدند اما عدم موافقت ستاد تنظیم بازار باعث شد نه تنها برخی از واحدها چراغ خاموش به افزایش نرخ اقدام کنند بلکه شرکت های بزرگ با عدم تمایل به خرید شیر با نرخ مصوب عملا ابلاغیه را به حال تعلیق درآوردند.

حال با گذشت دو هفته از این جریانات و پس از آنکه وزارت جهاد خرید تضمینی شیر را به عنوان ابزاری برای مقابله با سیاست های صنایع لبنی در پیش گرفت در حالی با توافقات صورت گرفته شیر خام با نرخ 6400 تومانی از دامداران خریداری می شود که به گفته فعالان صنایع لبنی از این پس قیمت محصولات لبنی تا تعیین تکلیف وضعیت ستاد تنظیم بازار بر اساس سیستم عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد، بنابراین به نظر می رسد نه تنها از ابتدای ماه پیش رو قیمت محصولات لبنی افزایش 40 تا 60 درصدی را تجربه خواهند کرد، بلکه فصل تازه ای از مبادلات دامداران و صنایع لبنی رقم خواهد خورد، در واقع در حالی که هنوز حواشی این مصوبه تمام نشده دامداران با استناد به رشد نرخ نهاده های دامی معتقدند در تمام این مدت زیان 3500 تومانی را متحمل می شدند و قیمت تمام شده شیر خام 8500 تومان است. به گفته فعالان این حوزه موافقت با نرخ کنونی تنها برای کاهش اثرات تورمی بر سفره غذایی جامعه بوده است.

فارغ از منتی که دامداران به دلیل تحمل زیان آن هم با رعایت وضعیت بد اقتصادی بر سر مردم گذاشته اند شنیده ها حاکی از آن است که نرخ کنونی با احتساب میزان هزینه های تولید و احتساب 10 درصد سود رقم خورده است. موضوعی که نشان می دهد در فصل نوین نرخ گذاری ها باید در انتظار موج دوم گرانی شیر و لبنیات باشیم.

 
 

زیان 3500 تومانی دامداران

در این رابطه حسین نعمتی عضو هیأت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران، می گوید:بر اساس توافقات صورت گرفته صنایع لبنی از ابتدای ماه جاری شیر خام را بر اساس نرخ مصوب خریداری می کنند. وی در ادامه افزود:اگرچه این نرخ در حال اجرا است اما بررسی هزینه های تولید نشان می دهد هم اکنون هر کیلو شیر خام برای دامداران حداقل 8500 تومان تمام می شود که تاکنون زیان 3500 تومانی را بر ای دامداران به همراه داشته است.

وی در پاسخ به دلایل موافقت با نرخ کنونی گفت:در جلسه ای که در ان صنایع لبنی نیز حضور داشته اند این نرخ اعلام شد، اما برای کاهش اثرات تورمی آن بر جامعه مقرر شد تا در مرحله نخست این نرخ به تصویب و اجرا برسد. نعمتی در پاسخ به اینکه با افزایش نرخ ارز واردات نهاده های دامی آیا باید شاهد رشد چند برابری قیمت ها باشیم گفت:نرخ کنون در شرایطی است که هزینه تامین نهادهای خوراک ثابت بماند که به سیاست های حمایتی دولت و مجلس بستگی دارد.

خروج صنایع لبنی از قیمت گذاری

در واقع در حالی به گفته فعالان صنایع دامپروری همچنان هزینه های تولید با نرخ عرضه فاصله دارد که همزمان با اجرای این مصوبه بازار محصولات لبنی با تغییرات دائمی و البته چراغ خاموش همراه بوده است به گونه ای که نه تنها اکثر محصولات افزایش نرخ حداقل 20 درصدی را تجربه کرده اند، بلکه در برخی از برندها شاهد اعمال افزایش 20 تا 30 درصدی به همراه کاهش وزن محصول بوده ایم موضوعی که به گفته فعالان این حوزه با خروج وظایف تنظیم بازار از وزارت صمت و انتقال آن به وزارت جهاد از این پس تا تعیین تکلیف وضعیت تنظیم گری قیمت محصولات لبنی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد به این معنا که قیمت محصول با احتساب نرخ تمام شده شیر و هزینه های تولید و سود قانونی تعیین می شود، بنابراین با استناد به این دستورالعمل نگرانی برای صنایع لبنی بابت تغییر قیمت ها وجود نداشته و تنها دغدغه آنها کوچک شدن سهم لبنیات در سفره غذایی خانوارها خواهد بود.

از سوی دیگر به گفته فعالان صنایع لبنی که اکثرا برای تامین مواد اولیه مورد نیاز دستی بر تولید شیر هم دارند قیمت اعلامی متولیان تشکل های دامی کشور فاقد توجیه بوده و برخلاف آنکه موافقت با نرخ کنونی از سر لطف و نگرانی از آثار تورمی آن بر جامعه عنوان می کنند قیمت گذاری با احتساب هزینه های استاندارد تولید و سود 10 درصدی تعیین شده که مورد موافقت کارشناسان این حوزه نیز قرار گرفته است. به هر حال آنچه مسلم است به غیر از افزایش قیمت لبنیات و اکثر فرآوردهایی که شیر در تولید ان نقشی دارد در یک ماه آینده احتمالا از نیمه دوم نیز باید منتظر رشد چند برابری اکثر محصولات لبنی باشیم، در واقع فارغ از الزام قانون بودجه مجلس که نرخ ارز کالاهای وارداتی را از 4200 تومان به 17500 تومان افزایش می دهد سیاست های دولت سیزدهم نیز بر روی کاهش تورم و هدایت یارانه به دهک های جامعه متمرکز شده از سوی دیگر تجربه تجارت آزاد و فاقد قیمت گذاری در حوزه لبنیات موضوعی نیست که صنایع پر قدرت لبنی حاضر باشند به سادگی آن را از دست بدهند، بنابراین باید منتظر شد و دید در این تجارت آزاد لبنیات از سفره مردم حذف خواهد شد یا دولت سیزدهم از طریق یارانه های هدفدار سعی در حفظ آن خواهد کرد.