وزارت علوم با همکاری صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان وام دانشجویی اعطا می کند. دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می توانند از این وام دانشجویی استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، بر اساس تصمیمات جدید صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، با توجه به شرایط موجود، بعضی از دانشگاه‌هایی که خوابگاه ندارند و دانشجو را در خوابگاه‌های استیجاری بیرون از دانشگاه اسکان می‌دهند، مقرر شده در شهر‌هایی مثل تهران به ازای هر دانشجو ۵ میلیون تومان و برای کلان شهر‌ها ۴ میلیون تومان و سایر شهر‌ها نیز ۳ میلیون تومان وام ودیعه مسکن گروهی به دانشگاه‌ها پرداخت گردد که این مهم برای سهولت و تسریع در اسکان دانشجویان مصوب شده و با هدف ایجاد رفاه و آسایش بهتر برای دانشجو است.

 

همچنین در خصوص تسهیل پرداخت وام به دانشجویان در شرایط فعلی جامعه، قبلاً ارائه گواهی کسر از حقوق برای دریافت وام لازم بود ولیکن با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا و احتمال خطر ابتلاء به این بیماری در رفت و آمد‌ها و نیز سختیِ یافتن ضامنِ مورد تأیید، مقرر شد در سال تحصیلی آینده (۱۴۰۰-۱۴۰۱) نیز همانند سال تحصیلی گذشته ارائه گواهی کسر از حقوق برای پرداخت وام الزامی نباشد.

همچنین طرح تشویقی برای دانش آموختگان بدهکار به صندوق به تصویب هیأت امنا رسیده که دارای بند‌های مختلفی است که به واسطه آن دانش آموختگانی که بیش از ۱۰ قسط معوق داشته و بدهی آنان به دین حال تبدیل شده است در صورت پرداخت بدهی معوق، مانده بدهی قابل باز تقسیط است که جزئیات این بند‌ها طی روز‌های آینده به اطلاع تمامی دانش آموختگان خواهد رسید.