شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۸ هزار و ۳۲۶ واحد روبه‌رو شد. بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند ریزشی به سر برد، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۸ هزار و ۳۲۶ واحد به رقم یک میلیون و ۳۰۲ هزار و ۹۱۴ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به ۵ میلیون و ۳۰۶ میلیارد تومان رسید معامله‌گران امروز بیش از ۸ میلیارد سهام در قالب ۷۱۲ فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۲۵۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۰.۶۴ درصد افت کردند و این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۵۶ درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۰.۸۴ درصد افت کرد شاخص بازار اول بورس ۱.۱ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۴ درصد کاهش یافت. نماد‌های میدکو، هلدینگ تاپیکو و شستا بیشترین اثر رشدی در شاخص بورس را داشتند و نماد‌های فولاد مبارکه، پتروشیمی نوری، گل‌گهر و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهش در شاخص بورس را داشتند.

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «پارس‌نیوز» روند فعلی بازار بورس را بررسی و اظهارداشت: درحال حاضر وضعیت بازار بورس پیرو فشار فروش روز سه‌شنبه هفته گذشته است. از آن روز تاکنون تقاضای خرید از ناحیه فعالان بازار کم شده است.

وی افزود: اتفاق رخ داده طی سه هفته اخیر و شاخص ۱میلیون و ۳۰۰ تا ۱میلیون و ۳۵۰ هزار واحدی سرمایه فعالان بازار بود که در اوراق با درآمد ثابت پارک شده بود. بنابراین در این بازدهی متوسط اغلب سهام‌داران ترجیح می‌دهند که بخشی از پرتفوی را بفروشند تا کماکان اعتماد سلب شده مردم نیز به بازار بازگردد.

*اصلاح پرتفوی و ایجاد نقدینگی

اشتیاقی تصریح کرد: درحال حاضر پولی به‌جز سرمایه فعلی به بازار تزریق نشده است. در این راستا ضرورت دارد تا نقدینگی ایجاد و سود‌های حاصل ذخیره‌سازی شود. به طورحتم ذخیره سود موجب تشخیص راحت‌تر سایر مسیر‌های بازار خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد: گزارش‌های سه ماهه و اصلاح پرتفوی می‌تواند خود موجب ایجاد نقدینگی برای سهامدارانی شود که در این روزها سهام خود را به فروش رساندند.

وی درپایان این گفت‌وگو یادآور شد: قیمت‌های حال حاضر تابلو ارزنده هستند و تنها نیاز است تا کمی دست به دست شوند. انتظار می‌رود پس از گزارش‌های سه ماه وضعیت بازار به تدریج روند افزایشی داشته باشد.‌ پیش‌بینی می‌شود در این بازه زمانی دیگر شاهد ریزش اصلاحی نباشیم.