اقبال شاکری ، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «پارس نیوز» ضمن اشاره به طرح مالیات بر خانه های خالی که توسط این کمیسیون طراحی و در صحن علنی تصویب شد بیان کرد: مالیات بر خانه های خالی سبقه طولانی دارد و متاسفانه اجرا نشده و به تاخیر افتاده است و با پیگیری مجلس و طرحی که تصویب شد، این اقدام صورت می گیرد.

وی افزود: انجام شدن این طرح به شعار سال نیز مربوط است. یکی از موانع تولید نیز همین ناهماهنگی های موجود بین دستگاه ها برای اجرا یک کار واحد است. به طورمثال طی 6 ماه گذشته دائما بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان مالیات اختلاف نظر و عدم هماهنگی در اجرای این قانون بوده است. وزارت راه و شهرسازی اعلام می کرده است که ما اطلاعات و آدرس خانه های خالی را به این سازمان ارسال کردم و آن ها رسیدگی نمی کنند. درعین حال مسئولان سازمان مالیاتی نیز این اقدام را منکر می شوند. چه کسی باید این مشکل را برطرف و کار را انجام دهد؟

*پاسکاری مشکلات بین وزارت شهرسازی و سازمان مالیاتی، مانع اجرای مالیات از خانه های خالی

شاکری عنوان کرد: مسئول انجام کار، همین دو دستگاه اجرایی هستند و پاسکاری و متهم کردن یکدیگر جز ایجاد مانع و توقف کاری که به نفع مردم است، عایده ای نخواهد داشت. بنابراین امیدوار هستیم این مشکل برای اجرای مصوبه مجلس درمورد خانه های خالی حل شده باشد و زیرساخت ها به طورمطلوب به وجود آمده باشد و جلسات بین نهادهای مربوطه به جد برگزار شده باشد تا در تاریخ 19 فروردین بدون اما و اگر این مصوبه اجرا شود.

نماینده مردم تهران ادامه داد: از این جهت می گویم این موضوع نیاز به پیگیری دارد که از بسیاری از افراد که صاحب خانه بودند سوال کردم که آیا برای شما پیامکی درمورد اعلام اطلاعاتتان برای شناسایی خانه های خالی ارسال شده است؟ که همگی گفتند چنین پیامکی دریافت نکرده اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بنابراین نمی دانیم این کار چطور پیش می رود و آیا از ظرفیت های لازم استفاده می شود یا خیر. درنتیجه حتما برای اجرای درست این طرح باید هماهنگی های لازم بین این دو دستگاه صورت گرفته باشد.

او معتقد است که برای انجام کار، این دو دستگاه باید در یک پلت فرم واحد جزئیات را پیش ببرند تا هم وزارت شهرسازی و هم سازمان امور مالیاتی به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

شاکری درانتها تاکید کرد: شروع و صحبت از اجرای این مصوبه آثار خوبی در حوزه مسکن داشته و یکی از آن ها بازگشت برخی خانه های خالی به عرضه و اجاره یا فروش است و همین امر باعث کاهش التهاب مسکن می شود. این مصوبه یکی از اجزاء حل بحران مسکن است و درصدی از مشکل را حل می کند.