به گزارش پارس ، شهریار شهمیری در گفت وگو با فارس، با اشاره به اینکه همواره زمانی که شتاب صعودی شاخص کل و حجم معاملات افزایش می یابد، بحث حباب قیمتی در بازار مطرح می شود، اظهار داشت: اما در شرایط فعلی به غیر از برخی سهام شرکت های کوچک که رشدهای غیر متعارف داشته اند به جرأت می توان گفت که بیش از ۹۰ درصد سهام بازار همچنان پتانسیل برای رشد بیشتر دارند.

وی ادامه داد: شاخص بورس از مهرماه سال قبل تا به امروز بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته در حالی که در همین زمان ارزش پول ملی به یک سوم کاهش یافته است.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا تصریح کرد: در واقع شاخص بورس اگر ۵۰ درصد دیگر هم رشد کند، تازه ارزش پول سهامداران حفظ شده است و بنابراین بازدهی واقعی حتی منفی بوده است.

شهمیری با اشاره به میانگین P/E بازار خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر شاخص را دلاری در نظر بگیریم شاخص فعلی معادل شاخص ۱۷ هزار واحدی سال ۸۹ است.

این کارشناس بازار سهام، افزود: نسبت P/E بازار هم در حال حاضر حدود ۶ واحد است که این رقم با توجه به اینکه هنوز شرکت های بزرگ مجامع خود را برگزار نکرده اند، رقم زیادی نیست.

وی گفت: اگر حدود ۲۰ هزار میلیارد سود احتمالی تقسیمی در مجامع را کم کنیم با احتساب برآورد حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومانی سود شرکت های بورسی در سال جاری P/E واقعی بازار حدود ۴.۵ واحد است که این مسئله هم عدم وجود حباب در بازار را به خوبی نشان می دهد.

* بورس ایران جای رشد بسیاری دارد

شهمیری در رابطه با ارزش بازار در تولید ناخالص ملی، تصریح کرد: درحال حاضر جمع ارزش بازار بورس و فرابورس بسیار کمتر از تولید ناخالص ملی است.

وی افزود: در حالی که در کشورهای توسعه یافته و رو به توسعه ارزش بازار بورس معمولاً چند برابر تولید ناخالص ملی است به همین جهت علیرغم رشد شاخص ها و رشد حجم و ارزش معاملات همچنان سهم بازار سرمایه در اقتصاد ایران زیاد نیست و بورس ایران جای رشد زیادی دارد.