به گزارش پارس به نقل از ایسنا، میرکاظم فاطمی اظهار کرد: کاهش قیمت دلار به کمتر از ۳۰۰۰ تومان به دلیل پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بوده که پیروزی این جبهه امید و خوش بینی مردم را به اقتصاد پویا و کارآمد افزایش داده است.

وی ادامه داد: کاهش موقتی قیمت ارز در هفته گذشته باعث شد تا انتظار مردم از کاهش قیمت ها افزایش پیدا کند و این هفته مردم به دلیل ترس از کاهش بیشتر قیمت، دلار و طلاهای خود را که در خانه نگهداری کرده بودند برای فروش به بازار آوردند.

این کارشناس امور پولی و بانکی بیان کرد: پیش بینی می شود قیمت دلار برای رسیدن به ۲۶۰۰ تومان باید یک افزایش قیمت ۳۳۰۰ تومانی را حس کند و از آن به بعد قیمت دلار دوباره در سراشیبی قرار گیرد.

فاطمی افزود: افزایش و کاهش قیمت ارز بعد از پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری کاملا احساسی بوده و هیچ پشتوانه اقتصادی سیاسی نداشته است.

او در پاسخ به این سوال که چرا قیمت دلار از ۲۹۳۰ تومان به ۳۰۷۰ تومان در حال حاضر رسیده است گفت: تقاضای زیاد در چند ساعت گذشته برای خرید دلار ۲۹۰۰ تومانی باعث شد قیمت دلار به ۳۰۷۰ تومان برسد.

این کارشناس امور پولی و بانکی تصریح کرد: همیشه دلار در لحظه کاهش قیمت کمی با افزایش قیمت مواجه می شود و انتظار می رود قیمت دلار در چند روز آینده به ۳۳۰۰ تومان برسد.

فاطمی یادآور شد: امروز جای عرضه و تقاضاکنندگان دلار چندین بار جابجا شد به صورتی که در ساعات اولیه ی روز عرضه از سوی مردم زیاد و تقاضا از سوی صرافان بسیار کم بود که به یکباره در یکی دو ساعت اخیر صرافان متقاضی خرید دلار بوده اند و این تفکر را دارند که قیمت ۲۹۰۰ تا ۳۱۰۰ تومانی برای دلار بسیار ایده آل است.

در نوسانات اخیر قیمت دلار در لحظه ارسال خبر به ۳۱۵۰ تومان و یورو به ۴۲۵۰ تومان رسیده است، که این افزایش قیمت باعث افزایش قیمت طلای ۱۸ عیار به ۱۰۲ هزار و ۳۸۰ تومان شده است.

از سویی دیگر با نوسانات بازار قیمت سکه تمام طرح جدید یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۵۶۵ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۴ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۰ هزار تومان است.

با بررسی قیمت ها می توان نتیجه گیری کرد که در کنار نوسانات قیمت دلار که روی قیمت طلا و سکه تاثیر گذار است، عرضه و تقاضا نیز تاثیر گذار است زیرا قیمت سکه تمام بیش از قیمت دیگر اقلام سکه همچون نیم و ربع دچار افزایش قیمت شده است.

لازم به ذکر است این تغییر قیمت ها در روز تعطیلی بورس های جهانی و ثبات اونس جهانی صورت می گیرد.