به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نقل از نشریه پلاتس لئونید فدون _ نایب رییس لوک اوئل _ در مصاحبه با رادیو تجاری روسیه گفت: براساس برآورد های ما قیمت ها به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه تنزل نخواهد یافت و تغییرات قیمت نفت براساس سه عامل تعیین خواهد شد که شامل نرم شدن یا سخت شدن سیاست های پولی آمریکا رشد تقاضای نفت در آسیا و بازار های آفریقایی در بلندمدت و تلاش های اوپک برای تثبیت بازار هستند.

فدون گفت: براساس چشم انداز لوک اوئل توسعه نفت شیل در آمریکای شمالی بعید است که تاثیر کاهشی محسوسی روی قیمت های نفت داشته باشد.

وی افزود: فناوری های تولید که در آمریکای شمالی باعث خواهد شد که در مراحل اولیه تولید نفت افزایش زیادی پیدا کند اما تولید این چاه ها کاهش خواهد یافت.

تولید نفت آمریکا از هفت میلیون و ۸۶۸ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۱ با ۱۳.۹ درصد افزایش به هشت میلیون و ۹۰۵ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۲ بوده است.

فدون نگرانی ها درباره بر کاهش تقاضای نفت و فرآورده های نفتی در چین در بلند مدت را رد کرد و گفت: در حال حاضر تنها ۴۰ خانوار از هر هزار خانوار چینی دارای خودرو هستند.

این رقم تا سال ۲۰۲۵ دست کم به ۲۰۰ خانوار از هر هزار خانوار خواهد رسید که برای سه برابر شدن تقاضای سوخت در چین کافی است.

براساس برآورد های پلاتس تقاضای نفت چین در ماه می با دو درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۹ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز رسید.

لوک اوئل هم چنین اعلام کرد که معتقد است تولید نفت عراق که در حال حاضر یک چالش کلیدی برای تلاش های مدیریت بازار اوپک است در بلند مدت به بیش از شش میلیون بشکه در روز نخواهد رسید.

عراق که در حال حاضر پس از عربستان دومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک است از سه میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز در ماه آوریل به سه میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز در ماه می رسید.

در نتیجه لوک اوئل هیچ گونه تحول قابل توجهی مبنی بر تحریک عرضه ی بیش از حد نفت در بلندمدت نمی بیند.

پیش بینی لوک اوئل با پیش بینی های برخی از کارشناسان که انتظار دارد قیمت نفت در بلند مدت به دلیل کاهش تقاضا و عرضه ی بیشتر نفت شیل در آمریکا به زیر ۸۰ دلار برسد متفاوت است.

بانک جهانی هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد که قیمت های جهانی نفت تا سال ۲۰۲۵ به زیر ۸۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

قیمتی که با هزینه واقعی تولید نفت از شن های نفتی کانادا مطابقت دارد.