هدف از غرفه سازی تجاری و نمایشگاهی چیست؟

غرفه سازی و سفارش طراحی آن می تواند اهداف گوناگونی را دنبال کند و با توجه به اهدافی که از انجام این کار می خواهید به آن دست پیدا کنید، طراحی های متفاوتی ارائه می شود. فرض کنید شما صاحب یک کسب و کار خدماتی هستید که هدفتان از شرکت در یک نمایشگاه و برپایی غرفه، معرفی خدمات به افراد عادی که برای بازدید در نمایشگاه حضور دارند و همچنین برندها و کمپانی هایی که خدمات شما به کارشان خواهد آمد و خودشان در نمایشگاه صاحب غرفه هستند. حالا در مقابل کسب و کاری وجود دارد که جامعه ی هدف کوچک تر اما ثروتمندتری را دنبال می کند و محصولاتی که ارائه می دهد به جامعه ی کوچک تری محدود می شود. مسلما طراحی و حتی نوع غرفه ی انتخابی باید بسیار با یکدیگر متفاوت باشد چرا که حرف های متفاوتی برای گفتن دارند.

 

انواع غرفه های نمایشگاهی

غرفه های ردیفی یا خطی: این دسته از غرفه ها که جزء ساده ترین غرفه ها می باشد از سه طرف با دیوارهای موقت محصور شده و یک طرف آن به سمت راهرویی می باشد که بازدید کنندگان از آن دیدن می کنند.

 

غرفه های نمایشگاهی نبشی: غرفه های نبشی همانطور که از نام آن مشخص است از دو سمت دارای دیوار می باشد و از دو طرف باز بوده و امکان جذب مشتری آن نسبت به حالت قبل بیشتر می باشد.

 

غرفه های انتهایی: غرفه های انتهایی که به آنها غرفه های شبه جزیره ای نیز گفته می شود از سه طرف امکان ورود بازدید کنندگان وجود دارند. این غرفه جزء غرفه های پر هزینه و گران می باشد که طراحی آن مستلزم خلاقیت و مهارت بالایی می باشد.

 

غرفه های جزیره ای که هیچ گونه دیواری ندارند و بیشتر برای محصولات غول پیکری مانند ماشین آلات مناسب می باشد که از نظر جذب مشتری در اولویت قرار دارد، اگر طراحی مناسبی برای آن صورت بگیرد.

نیازسنجی پیش از طراحی غرفه و توجه به نکات ضروری

یکی از مهمترین آیتم های غرفه آرایی که حتما به کارتان می آِید و جز جدایی ناپذیر یک غرفه آرایی مناسب می باشد، توجه به نیازهای ما از طراحی غرفه می باشد. شما پیش از طراحی باید مشخص کنید که به چه بخش هایی در غرفه تان نیاز دارید و فضای کارتان باید چگونه باشد. سعی کنید تمامی موارد را با جزئیات کامل بیان کنید. در این حالت کار طراحی ساده تر خواهد بود و قطعا شما پس از اتمام کار از این طراحی زیبا  و دلخواه تان شگفت زده خواهید شد. البته همان طور که گفتیم بهتر است در کار طراحی دخالت مستقیم نداشته باشید و تنها سعی کنید نیازها و نظر شخصی تان را به طراح منتقل کنید، تا طراح بتواند با آزادی کامل طبق سلیقه شما کار را به اتمام برساند.

 

 

استفاده از هارمونی رنگ ها در ایجاد غرفه نمایشگاهی

در غرفه سازی نمایشگاهی توجه به هارمونی رنگ ها، یکی از اساسی ترین نکات است. بدین ترتیب حتما توجه داشته باشید که رنگ های گرم و سرد در کنار یکدیگر با اندازه مشخص، فضای غرفه نمایشگاهی را از حالت کسل کننده خارج می کنند. علاوه بر هارمونی رنگ ها در غرفه نمایشگاهی، نورپردازی نیز حائز اهمیت است. جالب است بدانید نورپردازی ملایم در داخل، فضای داخل غرفه نمایشگاهی را از فضای شلوغ بیرون مجزا می کند. در نورپردازی با توجه به تاثیر نور های گوناگون، باید تاثیرات روحی و روانی را نیز مد نظر داشت. توجه داشته باشید که نور پردازی بسیار شدید، ذهن مخاطبین را به چیرگی دعوت و خسته کننده خواهد بود.

 

باید نورپردازی بگونه ای باشد که مخاطب بتواند از زوایا مختلف  کالا و دستگاه مورد نظر را به طور مطلوب مشاهده نماید.استفاده و اجاره تجهیزات نمایشگاهی مناسب علاوه بر بالا بردن کیفیت غرفه نمایشگاهی اطلاعات جامع و مناسبی در اختیار مراجعه کنندگان قرار میدهد و نیز مذاکرات طولانی و بیان کلیه مسایل را به حداقل میرساند.پخش فیلم برای دستگاه هایی با حجم بالا که امکان حضور آنها در نمایشگاه فراهم نیست کارساز خواهد بود.

2

قیمت غرفه سازی، مهمترین مقوله در طراحی غرفه ها

رعایت تمام اصول ذکر شده در گرو میزان هزینه ای است که برای طراحی غرفه در نظر گرفته اید. برخی از غرفه داران داشتن یک غرفه زیبا و منحصر به فرد را بر هزینه زیاد آن ترجیح می دهند. اما می توان با مبلغ کمتر نیز غرفه زیبایی داشت. همانطور که قبلا گفته شد، شما می توانید با استفاده از ایده های خلاقانه و لوازم ساده، محیطی زیبا و خاص را طراحی کرد.

 

برای مثال می توان به جای استفاده از مصالح اولیه یک بار مصرف، از مصالحی استفاده کرد که قابلیت استفاده مکرر داشته باشند. موادی که قابل اتصال و جدا شدن باشند و بتوان از آنها در طراحی و ساخت غرفه های نمایشگاهی متعددی استفاده کرد. شاید هزینه این مصالح برای اولین بار زیاد به نظر برسد، اما با خرید آنها دیگر نیازی به صرف هزینه برای غرفه سازی نمایشگاه های بعدی نخواهد بود.

 

ارتباط غرفه آرایی نمایشگاهی و جذب مشتری چگونه است؟

عوامل بسیاری در غرفه آرایی نمایشگاهی نقش دارند که با توجه به آن ها می توان به غرفه ای متفاوت و زیبا دست پیدا کرد. گام نخست در غرفه سازی قطعا یک طراحی زیبا، منحصر به فرد و خاص می باشد. افراد اغلب به سمت چیزی می روند که چشمانشان را به خود جذب کند. پس بهتر است تا در طراحی غرفه از ایده هایی خلاقانه و در عین حال متفاوت استفاده کنید به طوری که نگاه هر مخاطبی را به خود خیره کند. توجه داشته باشید که در ابتدا باید به زیبایی های بصری توجه ویژه ای کرد به همین منظور سعی کنید از کاتولوگ ها، فیلم های تبلیغاتی مرتبط با محصولات، ترکیبات رنگ های مختلف و ... که می توانند تاثیر گذاری بالایی داشته باشند، استفاده نمایید. در این صورت هیچ فردی نمی تواند بدون بازدید از غرفه شما نمایشگاه را ترک نماید.

 

طراحی دکوراسیون نمایشگاهی 

یکی از انواع طراحی دکوراسیون، طراحی دکوراسیون داخلی و غرفه سازی  نمایشگاه می باشد. در وهله اول شاید این طور تصور شود که این کار اهمیت چندانی ندارد و بدون یک طراحی هم می توان یک نمایشگاه را برپا کرد. بله درست است یک نمایشگاه بدون یک طراحی می تواند برگزار شود، اما آیا کارایی لازم را دارد؟ آیا می تواند اهداف برگزاری نمایشگاه را به درستی تامین کند؟ آیا جذابیت خاصی برای مشتری و بازدید کننده دارد؟ همه این ها سوالاتی است که شاید فکر کنید آنچنان مهم نیست، اما ما به شما می گوییم که طراحی دکوراسیون نمایشگاهی از چه اهمیت بالایی برخوردار است. مخصوصا نقشی که طراحی دکوراسیون نمایشگاهی در استفاده بهینه از فضا دارد یکی از مهمترین دلایل استفاده از طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. البته دلایل دیگری هم وجود دارد که در ادامه درباره همه موارد صحبت خواهیم کرد. طراحی دکوراسیون نمایشگاهی شامل دو بخش اصلی می شود. اولین نوع طراحی، طراحی دکوراسیون کلی فضای نمایشگاه و دیگر نوع طراحی، طراحی هر یک از غرفه ها می باشد.

 

3