به گزارش پارس نیوز، 

بانک مرکزی از چندماه پیش و همزمان با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد به بانک‌ها مجوز داد تا نسبت به خرید ارز مردم با قیمتی که بانک مرکزی روزانه اعلام می‌کند، اقدام کنند.

این نرخ در ابتدا تفاوت قابل توجهی با بازار آزاد داشت و به همین دلیل، کمتر کسی برای فروش ارز خود به بانک‌ها مراجعه می‌کرد، اما به تدریج با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و افزایش قیمت خرید ارز در بانک‌ها این نرخ به بازار نزدیک شد و حتی در برخی روزها از قیمت بازار آزاد نیز عبور کرد.

بر اساس این گزارش، امروز (سوم دی) بانک‌ها هر دلار آمریکا را با افزایش حدود 100 تومانی نسبت به روز گذشته با نرخ 10 هزار و 9 تومان می‌خرند و قیمت خرید یورو نیز نسبت به روز گذشته افزایش یافته و 11 هزار و 400 تومان است.

این در حالی است که نرخ خرید پوند در بانک‌ها نیز امروز با افزایش همراه بود و به 12 هزار و 685 تومان رسید.

از سوی دیگر بانک‌های عامل فروش ارز مسافرتی در صورت تکمیل مدارک مسافران، برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع تا سقف 500 یورو و برای سایر کشورها تا سقف 1000 یورو ارز مسافرتی پرداخت می‌کنند که نرخ ارز پرداختی به متقاضیان نیز نسبت به روز گذشته افزایش یافته و همان 11 هزار و 733 تومان است که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به حدود 12 هزار و 100 تومان می‌رسد.

انتهای پیام/