به گزارش پارس نیوز، 

پس از اعمال و بازگشت تحریم‌های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران، شرکت هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس قراردادهای فروش و سفارش هواپیماهایی را که با ایران به امضا رسانیده بودند، لغو کردند و بدین ترتیب ایران برای نوسازی ناوگان هوایی خود به‌دنبال جایگزین‌های مناسب بود.

یکی از پررنگ‌ترین جایگزین‌ها برای خریداری و سفارش هواپیماهای مسافربری، سوپرجت سوخو 100 بود که برای حمل و نقل و جابجایی مسافر به‌صورت منطقه‌ای به کار برده می‌شود. این هواپیما با ظرفیت حمل 108 مسافر و با موتوری که محصول مشترک روسیه و فرانسه است، نخستین پرواز خود را در سال 2008 میلادی به انجام رساند.

با این‌که سوخو 100 یکی از پررنگ‌ترین و محتمل‌ترین گزینه‌های خرید هواپیما ازسوی ایران به شمار می‌رود، مذاکرات میان مقامات مربوطه در ایران و روسیه تحت تاثیر آمریکایی بودن بیش از 10 درصد از قطعات آن مدت‌ها ادامه داشت؛ چراکه فروش این هواپیما به ایران، مستلزم صدور مجوز از سوی آمریکا بود. اما حالا به نظر می‌رسد که ادامه این مذاکرات سرانجام نتیجه‌بخش واقع شده است چراکه شرکت سازنده سوخو 100 در تابستان سال جاری قطعات آمریکایی این سوپر جت را با نمونه‌های روسی آن جایگزین کرده است و بدین ترتیب نام سوپرجت سوخو 100 R۱۰۰ را بر آن نهاده است که بتواند این محصول را به کشورهای تحت تحریم آمریکا نظیر ایران به فروش برساند.

هم‌چنین آماده‌سازی این هواپیما برای کشورهایی نظیر ایران، فرصتی استثنایی برای روسیه نیز به شمار می‌رود که از غیاب شرکت‌های آمریکایی و اروپایی نظیر بوئینگ و ایرباس برای ورود به بازار ایران بهره بجوید.

انتهای پیام/