به گزارش پارس نیوز، 

ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه‌نویس" یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت‌های آنها تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می‌گذارد.

تسنیم تلاش می‌کند تا با انتخاب گزینه‌های قابل توجهی از نوشته‌های ستون‌نویس‌های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت‌های رسانه‌ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

اردوغان و باغچلی

یالچین آکدوغان / روزنامه ینی شفق

ائتلاف جمهور بین رجب طیب اردوغان و دولت باغچلی یکی از مهم‌ترین توافقات سیاسی در تاریخ تحولات کشور ماست.

این ائتلاف به همان اندازه ارزش و اعتبار دارد که دو رهبر و معماران ائتلاف یعنی اردوغان و باغچلی . در واقع اعتبار شخصیتی و سیاسی این دو نفر است که به چنین توافقی اهمیت ویژه ای بخشیده است.

اردوغان و باغچلی٬ از لحاظ تیپ شخصیتی٬ هر دو هم در دوستی و هم در مخالفت و رقابت٬ به شکل کامل کار خود را انجام می‌دهند و رفیق نیمه راه نیستند.

حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی در شرایطی دست به چنین ائتلافی زده اند که این دو رهبر در حال ایفای نقش تاریخی خود در مورد امروز و فردای ترکیه هستند. اردوغان توانسته است در ابعاد بین الملل نام خود را به عنوان یک لیدر قابل توجه مطرح کند. حزب عدالت و توسعه نیز همچون یک جنبش سیاسی قدرتمند در انتخابات پیروز شده است و توانسته سازماندهی گسترده‌ای در ترکیه انجام داده و آراء 50 درصد از مردم ترکیه را به سوی خود جذب کند.

اردوغان رهبری است که میراث سیاسی کودتای سال 1960 میلادی و کودتاهای بعد از آن را در هم شکست٬ در برابر اعمال فشار ایستادگی کرد و توانست در برابر این میراث های اقتدارگرای نظامی قد علم کند و مکتب سیاسی نوینی در ترکیه به وجود بیاورد.

وی همچنین توانست در برابر کودتای نافرجام 2016 ایستادگی کرده و پیروز شود و در این میدان٬ دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی نیز به تمام معنی از اردوغان حمایت کرد. به همین خاطر است که توافق این دو رهبر در ائتلاف جمهور ٬ توانسته است تاثیر مهمی بر معادلات سیاسی ترکیه بگذارد.

در شرایطی که همه فکر می‌کردند حزب حرکت ملی از هم پاشیده و به یک حزب ضعیف تبدیل شده است٬ دولت باغچلی توانست با رهبری هوشمندانه و با برخورداری از ویژگی‌های مهمی همچون حکمت حکومت و توان مدیریت دولت و کشورداری٬ حزب خود را از مهلکه رهانده و به جایگاهی برساند که بتواند از حزب حاکم نیز حمایت کرده و راه بر توطئه‌هایی ببندد که می خواهند مردم را به خیابان ها کشانده و دو قطبی اجتماعی ایجاد کنن.

اقتصاد وابسته و سیاست مستقل؟

بارش دوست ار/ روزنامه جمهوریت

ترکیه کالاهای مورد نیاز خود را تولید نمی کند و به واردات وابسته است. کشوری که روزگاری قطب زراعت و دامپروری بود حالا به جایی رسیده که نه تنها نیاز به گوشت٬ بلکه نیاز به عدس٬ لوبیا علوفه و بسیاری چیزهای دیگر را از بازارهای خارجی تامین می‌کند.

اگر سری به بازار بزنید می بینید که محصولات خارجی همه جا را به کنترل خود درآورده اند و علاوه بر این٬ هزینه مصارف زندگی روزمره مردم به جایی رسیده که گرانی و تورم٬ اغلب قشر متوسط جامعه را تحت فشار قرار داده است. به موازات این وضعیت٬ اشتغال نیز تاسف برانگیز است و آمار بیکاران افزایش جدی و قابل توجهی پیدا کرده است .

نظام اقتصادی حزب حاکم که به دنبال آن بود صادرات را در برابر واردات و تولید را در برابر مصرف برجسته کند٬ به شکل جدی شکست خورده است و صادرات همچنان حرف اول را می‌زند.

اردوغان در تمام کمپین‌های انتخاباتی خود به خاطر جذب رای مردم و حفظ معادلات سیاست داخلی٬ به بسیاری از شرکای تجاری اروپایی خود حمله می‌کرد و با مورد خطاب قرار دادن تندوتیز کشورهایی همچون آلمان و هلند به دنبال کسب رای بود. این در حالی بود که آنها از کشورهایی هستند که در ترکیه بیشترین سرمایه‌گذاری اقتصادی را به عمل آورده اند و در تجارت با ترکیه از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

واقعیت این است که توسعه اقتصادی ارتباطی جدی با برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی متناسب دارد و کسانی که در این حوزه بدون برنامه و هدف نهایی وارد میدان می‌شوند محکوم به شکست هستند.

همه این واقعیات اقتصادی جامعه امروز ما٬ تصاویری از دورانی را به یاد ما می‌آورد که آمریکا در طرح مارشال به ترکیه شیرخشک پنیر و کالاهای دیگر می‌فرستاد و آشکارا از ترکیه می‌خواست در حوزه صنایع٬ قدمی بر ندارد و در احداث راه آهن نیز سرمایه گذاری نکند تا ترکیه بیشتر از پیش به آمریکا و دیگران وابسته به ماند.

پدیده ترامپ

مراد بلگه / پایگاه خبری تحلیلی تی 24

در یک نگاه کلی می‌توانیم بگوییم دونالد ترامپ یک محصول کاملا آمریکایی است و فرهنگ آمریکایی منجر به خلق چنین شخصیتی می شود. اما در نگرشی دیگر به خاطر می‌آوریم که روسای جمهور قبلی آمریکا حتی آن روسای جمهوری که از میان جمهوری خواهان به قدرت رسیده بودند٬ هیچگاه شباهتی به ترامپ نداشتند.

نه ریگان و بوش و نه دیگران. با این حال آنها نیز تعجبمرا بر می انگیختند و من تصور می‌کردم چنین آدم‌هایی نباید رئیس جمهور امریکا شوند، اما در مورد دونالد ترامپ هیچ‌گاه تعجبمن پایان نخواهد پذیرفت.

وی هر روز با حرکات و سکنات٬ تصمیمات ٬گفته‌ها و رفتارهای خود نشان می دهد که تصمیم گرفته است همه را به شکل همیشه شگفت زده و متعجب کند و نشان دهد که ما هیچ گاه نمی توانیم باور کنیم که چنین آدمی جمهور آمریکا است.

اصلاً نمی‌توانستید تصور کنید که آدم‌های دیگری همچون جرج بوش پدر٬ کندی آیزنهاور و یا دیگران می توانستند مانند دونالد ترامپ رفتار کنند؟ آیا آنها هم می‌توانستند مانند دونالد ترامپ در مورد هر چیزی تویت نوشته و آن را منتشر کنند ؟ او خیلی وقت‌ها فراموش می‌کند که چه پستی در اختیار دارد.

در مورد هر چیزی نظر می‌دهد و بدون هیچ تجدید نظر و احتیاط و دقت خاصی درباره تمام مسائل و رویدادهای روزمره توییت می نویسد و آن را منتشر می کند. چنین رفتاری واقعا تعجب‌برانگیز است .

اما با این حال نمی توانیم بگوییم که تحولات سیاسی مهمی در انتظار آمریکا است. این درست است که جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان شکست خوردند و نتوانستند به امتیازات قابل توجهی دست پیدا کنند.

اما جمهوریخواهان در مجلس سنا همچنان قدرت را در اختیار دارند و معنای روشن چنین عبارتی این است که به احتمال قوی دونالد ترامپ در در دوره دوم مسئولیت خود هم ٬ دوباره بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا خواهد نشست و در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ قطعاً شاهد رفتارهای تعجب‌برانگیز بیشتری خواهیم بود و او یک بار دیگر بدون هیچ احتیاطی به نوشتن و پراکندن پیام‌های توییتری خود ادامه خواهد داد .

انتهای پیام/