به گزارش پارس نیوز، 

پیمان قمری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: رشته کوه های زاگرس (کردستان و همدان) یکی از خاستگاه های اولیه و قدیمی گیاه زعفران بوده و بعدها به مناطق خراسان گسترش پیدا کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه زعفران توان تطابق با شرایط آب و هوایی بیجار را دارد احیا و توسعه این محصول را با جدیت دنبال می کنیم و در این راستا هر سال دوره آموزشی کشت زعفران برای کشاورزان متقاضی برگزار می شود.

قمری با اشاره به استقبال مناسب کشاورزان از کشت این محصول در بیجار تاکید کرد: کشت محصول زعفران در راستای حمایت از تولید داخلی، اصلاح الگوی کشت و جایگزینی محصولات کم توقع از لحاظ آبی در دستور کار کارشناسان جهاد کشاورزی این شهرستان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بیجار از ظرفیت خوبی برای کشت گیاهان دارویی برخوردار است، گفت: به جز زعفران حدود سه هکتار موسیر و دو هکتار گل محمدی نیز در مزارع این شهرستان کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بیجار یادآور شد: با توجه به درآمدزا بودن و کیفیت بالای زعفران بیجار، امکان ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط نیز وجود دارد که این امر مستلزم ورود سرمایه گذار به این بخش است.

وی با بیان اینکه کشت زعفران در این شهرستان از نیم هکتار در سال 93 به 6 هکتار در سال 97 رسیده است، اضافه کرد: زعفران گیاهی چند ساله (هشت تا 10 سال) است که بیشترین عملکرد آن در سال پنجم است.

50 بهره بردار در استان کردستان 30 هکتار از اراضی خود را به کشت زعفران اختصاص دادند که 20 هکتار آن بارور است.
این استان یک میلیون و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل 896 هزار و 235 هکتار اراضی دیم معادل 88 درصد و 121 هزار هکتار اراضی آبی معادل 12 درصد دارد.

تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به 2 میلیون تن است که بیش از یک میلیون و 600 هزار تن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

انتهای پیام/